Yüzlerce eczacı meslektaşları için toplandı

Farklı şehirlerden gelen eczacılar, geçen cuma silahlı saldırıda hayatını kaybeden 4 meslektaşı için başkentte buluştu

Yüzlerce eczacı meslektaşları için toplandı
İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilden 60'a yakın eczacı odası, Türk Eczacılar Birliği başkanlığında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Fizik Tedavi Bölümü'ndeki eczanede öldürülen eczacılar için Ankara'da bir araya geldi. Ölen eczacıların fotoğraflarının bulunduğu dövizlerle hastanenin önünde buluşup saldırının yaşandığı noktaya yürüyen yüzlerce eczacı, katliamı lanetlerken, olayın yaşandığı eczanenin önüne karanfil bıraktı.

"TARİFSİZ BİR YASTAYIZ"
Olayın yaşandığı eczanenin önünde bir açıklama yapan Ankara Eczacı Odası Başkanı Süleyman Güneş, öldürülen eczacıların çok uzun süredir tehdit altında oldukları iddiasını yineledi. Güneş, "Üzgün ve öfkeliyiz. Canımız yanıyor, tehditler altında çalışan arkadaşlarımız maalesef artık aramızda değil. Bizler Eczacılar Odası olarak adaletin temsilcilerine araştırılması gereken birçok konu için sesleniyoruz. Bu cani silahını nasıl içeriye kadar getirip çalışma ortamında sürekli taşıyabildi? İçerde yapıldığı söylenen ilaç suistimalinin aslı nedir? Adalete güveniyoruz, er ya da geç olay aydınlatılacak biz o günü bekleyeceğiz, takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı. Öte yandan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı da bir açıklama yaptı. Dekanlıktan yapılan açıklamada, personel arasında geride kalan birkaç ay içinde ortaya çıkan sorunlara ilişkin soruşturma açıldığı, "hayatı tehdit" veya "ilaç yolsuzluğu" gibi iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

'KAMUDAKİ ŞARTLAR DAHA DA İYİLEŞTİRİLMELİ'
Türk Eczacılar Birliği Genel Başkanı Erdoğan Çolak da, saldırının hukuki anlamda takipçisi olacaklarını söyledi. Çolak, "Bizleri arayarak başsağlığında bulunan Sayın Çalışma Bakanımız Süleyman Soylu'ya ve birçok STK'mıza teşekkür ediyoruz. Rektör bey olayı sıradanlaştırarak açıklama yapıyor. Bu bizi derinden üzdü. Biz Rektör beyi buraya acımızı paylaşmak için meslektaşlarımızın arasına bekliyoruz" dedi. Basın açıklamasını okuyan Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Arman Üney ise, olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirterek eczacıların çalışma koşullarına işaret etti. Üney, "Daha fazla canımız yanmadan, meslektaşlarımızı kaybetmeden bugün kamuda çalışan eczacılarımızın çalışma koşulları iyileştirilmelidir" diye konuştu.

REKTÖRLÜK KAPISINA SİYAH ÇELENK BIRAKTILAR
Türkiye'nin birçok şehrinden başkent Ankara'ya gelen yüzlerce eczacının katıldığı anma etkinliğine CHP Ankara İl Başkanı, MHP Kadın Kolları Başkanı, CHP Manisa ve Bursa milletvekilleriyle birlikte Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı da katıldı. Eczacılar basın açıklamasının ardından Tıp Fakültesi Dekanlığı'nın önüne siyah çelenk bıraktı. Etkinlik burada yapılan saygı duruşunun ardından olaysız bitti.
BİZE ULAŞIN