‘Can Dost’a can kurtaran kuyu

“Parkları suluyoruz” diye Çankaya Belediyesi’nin susuz bıraktığı hayvan barınağına Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in talimatı ile su kuyusu açıldı. SABAH Ankara’ya konuşan Hayvan Kurtarma Barınağı Derneği Başkanı Zekiye Köklü, “Hayvanlar ölmediyse Büyükşehir sayesinde” dedi

‘Can Dost’a can kurtaran kuyu
Çankaya sınırları içerisinde bulunan Türkkonut Mahallesi'ndeki Hayvan Kurtarma Derneği'ne ait barınağa CHP'li Çankaya Belediyesi tankerle veriyordu. Çankaya Belediyesi, hayvanseverler tarafından kurulan ve içerisinde 350 hayvanın bulunduğu barınağa su vermeyi bir anda kesti. Hayvanlar uzun süre susuz kalınca Çankaya Belediyesi'nin kapısını çalan Hayvan Kurtarma Derneği Başkanı Zekiye Köklü, belediyeden, "Parkları sulayacağız" yanıtını aldı.

"SICAK HAVADA ÇOK ÖNEMLİ"
Çankaya Belediyesi'nden artık barınaklarına su verilmeyeceğini anlayınca Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı'na giden Köklü'nün su talebi kabul edildi ve ASKİ tarafından düzenli olarak barınağa su götürülmeye başlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, hizmetin kalıcı olmasını sağlamak amacıyla ASKİ'ye talimat vererek barınağa su kuyusu açılmasını istedi. Barınakta yaklaşık 37 metreye kadar sondaj vuran ekipler, barınakta kalan kedi, köpek, keçi ve buzağanın su sorununu kökten çözdü. Çankaya Belediyesi tarafından suyun aniden kesildiğini belirten Hayvan Kurtarma Derneği Başkanı Zekiye Köklü, "Biz Çankaya Belediyesi'ne başvurumuzu yaptık ancak parkları sulayacağız bahanesiyle hayvanlarımıza su getirilmedi. O orada çeşitli görüşmeler yaptık ve Büyükşehir Belediyesi ASKİ devreye girdi. Ondan sonra ASKİ'den tanker gelmeye başladı ve daha sonrasında köklü bir çözüm olarak kuyu açılmaya başlandı. Sağ olsunlar onların destekleri ile yaşıyor bu hayvanlar. Bu havalarda su yemekten de önemli. Bu hayvanların yarısı ölmediyse Büyükşehir Belediyesi sayesinde oldu. Bu sıcakta çünkü belli bir saatten sonra susuz kalamazlar" dedi.

'HERKESE KÖTÜ NİYETLİ YAKLAŞIYORLAR'
Barınaktaki birçok hayvanın sakat ve hasta olduğunun altını çizen Köklü, "Çankaya Belediyesi ile artık irtibatı kestik. Çünkü kendileri hayvanseverlere karşı sürekli bir saldırı halinde. Sadece biz değil. Diğer hayvanseverlere de öyleler. Herkese kötü niyetli yaklaşıyorlar. Bu şekilde de bizim bir belediyeyle uzlaşmamız mümkün değil. Çünkü biz ömrümüzü burada tüketiyoruz. Bunu hiçbir para karşılayamaz. Yurtdışından ve içinden gelen pek çok gönüllümüz var. Ve bu insanların hepsi kariyer sahibi insanlar" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN