Ankara ekonomisine platform çözümü

Ankara ekonomisine platform çözümü

Ankara’nın ekonomisini ve iş potansiyelini geliştirme amacıyla kurulan Ankara Platformu, sektör analiz raporunu tanıttı. Raporda ‘Özgün Ürün, Özgün Marka’nın önemi vurgulandı

MÜSİAD Ankara'nın yürütücülüğünü üstlendiği projenin sonuç bildirgesi olan "Sektör Analizi Raporu" Rixos Otel'de tanıtıldı. Kapanış toplantısına; platform kurucu üyeleri MÜSİAD Ankara Şubesi, Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara 1. OSB, Hacettepe Teknokent, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

ANKARA ÇEKİCİ BİR ŞEHİR
Ankara'daki ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesine yönelik değerlendirmelerin yer aldığı raporun tanıtımında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara'nın her anlamda çekici bir şehir olduğunu belirterek Ankara'nın yaşanabilir bir şehir olduğunun altını çizdi. KOBİ'lerin en büyük sorunlarından birisinin düşük karlılık olduğunu söyleyen Özdebir "Yüksek finansman maliyetleri konusunda bankalar reel sektöre çok yardımcı olmuyor. Ankara sanayisinin sorunlarının daha iyi anlaşılması için tespitler iyi yapılmalıdır" diye konuştu. Özdebir "Katma değerli ürünler üreterek büyümeye destek vermemiz lazım" dedi.

ÖZGÜN ÜRÜN, ÖZGÜN MARKA
Platform Ankara'nın kurucusu ve koordinatörü olan MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal ise "15 Temmuz yeni ve daha güçlü bir Türkiye için başlangıç ve bir fırsat olacaktır. Platform Ankara Projesi ile biz de bu fırsata bir katkıda bulunabiliriz" diye konuştu. Platform Ankara'nın temel amacını Ankara ekonomisini kalkındırmak olarak açıklayan Erdal "Ankara özelinde tespit edilen pek çok husus aslında genel geçer sorunları ya da çözümleri ihtiva etmektedir. Bu hususların çözülmesi ülke ekonomisinin temel sorunlarının da çözümü demektir. Ekonomideki büyümenin son yıllardaki yavaşlamasının ana sebebi de 'Özgün Ürün Özgün Marka' üretilememesidir" değerlendirmesinde bulundu. Erdal sözlerine şöyle son verdi "Temel amacımız Ankara'nın öne çıkan kuruluşları ile birlikte hazırladığımız bu çalışmayla Ankara'nın ekonomik faaliyetlerinin önünü açacak, 'Özgün Ürün Özgün Marka' hedefine ulaşmak için gerekli olan çözümlerin hayata geçirilmesine vesile olmaktır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN