Hazal ATEŞ: Kıdemde son hamle!

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı Ankara'da… Kıdem tazminatında ilk hesap ne zaman açılacak?
Çalışanların "kazanımlarını kaybetme" korkusu giderilecek mi? İlk hesap için hedef 1 Ocak 2017 öngörüldü.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, taraflarla görüşeceklerini söyledi ve ekledi; "Adalet ve sürdürülebilirliğin olduğu bir çerçevenin henüz oturmadı!" Anlaşılan o ki!
Kıdemde takvim değişecek. Geçtiğimiz günlerde Bakanlık önemli bir çalışmaya imza attı. Kıdem konusunda hem işçi hem de işverenin nabzını tuttu.
İki tarafta mevcut sistemden dertli… İşçilerin yüzde 76'sı kıdem bedelinin aylık, adlarına açılmış ve takip edebilecekleri bir hesaba yatırılmasını istiyor. İşçilerin yüzde 71'i, işverenin de yüzde 63'ü kıdemde yeni düzenleme istiyor. İşçiler kıdemini değerlendireceği yatırım aracını kendisi seçmek istiyor.

***

Peki hükümetin ortaya koyduğu model neleri içeriyor? Bir kere mevcut haklara kesinlikle dokunulmayacak. Devlet güvenceli bir sistem uygulanacak. Çalışanın düşük kıdemle işten çıkarılması önlenecek. Yeni işe giren de Fon'a katılım zorunlu, eskilerde ise isteğe bağlı olacak.
Kıdem tazminatını kaybetme korsu bitecek başka işlere geçiş kolaylaşacak.
Kıdem kazanmadan sözleşmesi bitenin parası da birikmiş olacak. İşçi-işveren uzlaşırsa birikimler yeni sisteme aktarılacak.
Hükümet de fedakârlık yapıp sisteme katkı sunacak. Düşük tazminat dönemi bitecek. Çalışana yatırım seçenekleri sunulacak. İşe geçişler kolaylaşacak, istihdam canlanacak. Sözleşmesi bitenin parası da korunacak.

***

Fon sistemi nasıl işleyecek? Mevcut çalışmada ikili fon sistemi kurulması öngörülüyor.
Tazminat ve Garanti Fonu kurulacak. Devlet Tazminat Fonu'na 1, Garanti Fonu'na 0.50 puan destek verecek. Gelir endeksli bir fon oluşturulacak.
Sosyal taraflar da burada aktif görev alacak. İstifa edende, iflas eden de alacak.
Çalışan kıdemini altın, dövizde değerlendirebilecek.
Kıdemi yatırmayan patron teşvikten yararlanamayacak.
Hadi hayırlısı!
Yeni dönemde bu çerçeve korunur mu bilmiyorum… Ama Sayın Müezzinoğlu önemli bir noktaya parmak basıyor;
"Adalet-hakkaniyet!" Evet kıdemde uzlaşının belki de kilit sözcüğü bu olacak.

BİZE ULAŞIN