Mutlu yıllar İdil

Mutlu yıllar İdil

Yaklaşık 11 yıl boyunca bir kalp arayışıyla çırpınan, “artık bitti” dediği anda ise bulunan kalple yaşama dönen Deha İdil Körgelen 12 yaşına “sağlıkla” girdi

Hasta doğdu, 11 yıl yorgun bir kalple yaşadı. Kalbi daha fazla kaldıramadı fenalaşarak ecmo cihazına bağlandı. Haftalarca yaşam mücadelesi verdi tam bitti denilirken Adana'dan bir kalple hayata tutundu. Hikâyesini SABAH Ankara'nın duyurup, yeni yaşamının tüm aşamalarına şahit olduğu "Türkiye'nin mucize kızı" İdil, kalp naklinin ardından ilk doğum gününü kutladı. Arkadaşlarının da katıldığı doğum gününde pastasına konulan mumları üfleyen minik İdil'in dileği, "Çok uzun yaşamak istiyorum" oldu.

FERHAT'IN KALBİYLE YAŞAMA TUTUNDU
Onu yaşama bağlayacak bir kalp için tüm Türkiye seferber olmuş, kampanyalar başlatılmıştı. Haftalar geçmiş o kalp bir türlü bulunamamıştı... Ta ki Adana'da yemek yerken aniden fenalaşan Ferhat'ın kalbi gelene kadar... Geçen 26 Kasım 2015'te minik Ferhat'ın kalbiyle yaşama tutunan küçük İdil, acı ve yorgunlukla geçen 11 yılı geride bıraktı. Bir yıl önce doğum gününden üç gün sonra komaya giren küçük kız bir yıl sonra aynı gülerde sağlıklı bir yaşamın 12'nci pastasını kesti. Mutluluğu gözlerinden okunan İdil, "Çok iyiyim, çok mutluyum. Bir yılda o kadar güzel, sağlıkla dolu şeyler yaşadım ki sanki hiç hasta olmamış gibiyim. O kötü günlerde bir dakika daha fazla yaşamak için dua ediyordum, annemi, babamı, kardeşimi göremeyeceğim diye üzülüyordum ama bugün onlarla 12'nci yaşımı kutladım. 2015 benim uğurum, sağlığımın ve dileğimin yılı olmuştu, sağlığıma kavuştuktan sonraki ilk doğum günümde de tek dileğim var; sevdiklerimle çok uzun yaşamak istiyorum. Ve tabii ikinci bir rica ise organ bağışı, çocuklar ölmesin" dedi.

"CANIM BİRİCİĞİM"
Kızının doğum günü için evde arkadaşlarını da katıldığı bir parti düzenleyen anne Derya Körgelen'in mutluluğu ise tarifsizdi. İdil'in yeni yaşını gözyaşları ile kutlayan anne, "Canım biriciğim... geçen yıl doğum gününden üç gün sonra karanlık günlerimiz başlamıştı, bu karanlık zamanlarda kâh ağladık, kâh güldük. Sevdiğimiz insanları, sana can olanları kaybettik ne yazık ki... Bu yılın, yeni yaşının sana ve tüm çocuklara sağlık, barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum. Benimle çok uzun bir yaşamın olacak, bitti dediklerinde bile ben o minik elerini hiç umutsuzlukla tutmamıştım bugün sağılıklı o kocaman kalbinle elini sonsuza dek bırakmayacağım. Bütün çocukların yüzü gülsün, anneler ağlamasın. Kuzucuğumu yalnız bırakmayan can dostlarımıza sevgiler. Dün İdil o hastanede yatarken bizi arayıp "kalbimi söküp vermek istiyorum bu güzel çocuğa" diyenlere, bugün "iyi ki doğdun prenses" diyenlere sonsuz teşekkür" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN