Hazal ATEŞ: Ateş çemberinin ortasında!

Hükümet ekonominin üç yıllık yol haritasını hazırladı… Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gösterdiği direnç, ekonominin gücü bir kez daha gözler önüne serildi. Makroekonomik istikrar ve kazanımlar güçlendirildi. Üç yıllık planda 3 önemli başlık yer aldı; "İstikrarlı büyüme, enflasyonu düşürme, cari açıktaki azalma eğilimini koruma!" Mikro ekonomik ve sektör dönüşümlere odaklanılacak. Böylece büyüme potansiyeli yukarı çekilecek. Üç yıllık programdan 2.6 milyon gence de iş sözü verildi. Böylece toplam istihdam sayısı 29 milyonu geçmiş olacak.

***

2019 sonunda kişi başına gelir hedefi de 10 bin 926 dolar olacak. Aynı dönemde önemli miktarda yatırım harcaması gerçekleştirilecek. Toplamda 335.8 milyarlık yatırım yapılacak. Enflasyon hedeflemesi temel para politikası rejimi olmaya devam edecek. İhracat artışı sürecek… Kamu harcamalarında mali disiplinden taviz verilmeyecek. Harcama programları bir bir gözden geçirilecek. Önceliğini yitiren faaliyet ve projeler sonlandırılacak. Hizmet binası ve taşıt temini ile kullanımında esaslar belirlenecek.

***

Yatırım politikasında demiryolu, liman, lojistik merkezi gibi alanlara özel önem verilecek. Kamu yatırım harcamalarında ekonomiye kısa sürede kazandırılacak niteliktekilere öncelik verilecek. Küçük ve orta boy işletmeleri güçlendirilecek. Markaya dönüşmeleri, yenilikçi iş modelleri geliştirmeleri desteklenecek. Uluslararası pazarlara erişimleri kolaylaştırılacak. Kredi sağlanması konusundaki riskleri azaltacak finansal araçlar daha etkin hale getirilecek. Üç yıllık dönemde firmaların kredilere ulaşımı kolaylaştırılacak.

***

Büyümeyi destekleyen adımlar sürecek. Büyüme, rekabet gücünü artıracak dış ticarete konu olan mallar üreten sektörlere ağırlık veren yatırımlar kaynaklı olacak. Mali piyasalarda ürün ve hizmet çeşitliliği ile derinliği artırılacak. Yerel yönetim ve bölgesel gelişme alanlarındaki reformlar tamamlanacak. Türkiye, ateş çemberinin ortasında tüm dünyaya meydan okuyor. Dört koldan gelen saldırılara inat "istikrar ve güven" el ele. Bu kararlı duruşla 2023 hedefleri artık çok daha yakın. Hadi hayırlısı!

BİZE ULAŞIN