Haber kameramanları darbe gecesini anlattı

Haber kameramanları darbe gecesini anlattı

aHaber Kameramanı Şükrü Can Çankaya, Türk-İş’in düzenlediği programda, FETÖ’nün darbe girişimi gecesi yaşadıklarını anlattı

  • Ankara Başkent
  • Salı 12.10.2016

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Ankara'da görev yapan haber kameramanlarına plaket verildi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki törende, darbe girişimi gecesinde haber kameramanlarının canları pahasına çalıştığını söyledi. Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök de 15 Temmuz'da karanlık bir güne tanık olduklarını ifade ederek o gün dayanışmanın enerjisini yansıtan kameramanlara teşekkür etti.

"HÂLÂ ETKİSİNDEYİM"
Konuşmaların ardından haber kameramanlarına o gece gösterdikleri cesaret dolayısıyla Türk- İş Genel Başkanı Atalay ve Şekerİş Sendikası Genel Başkanı Gök tarafından plaket verildi. 15 Temmuz gecesi Ankara'da görev yapan haber kameramanlarından aHaber Kameramanı Şükrü Can Çankaya, plaket törenin ardından yaptığı açıklamada, olayları çekerken psikolojisinin bozulduğunu söyledi. Genelkurmay Başkanlığı merdivenlerindeyken Meclis'e ilk bombanın atıldığını anlatan Çankaya, şunları kaydetti: "Soluma döndüğümde Meclis'ten bir alev topunun yükseldiğini gördüm. Sağ tarafta ise Genelkurmaydaki insanlara ateş etmeye başladılar. İnsanlar düşmeye başladı ve merdivenlerden inmeye başladılar. Kaçmaya başladık, orada can güvenliğimiz yoktu. Olayın çok farklı bir boyuta geldiğini anlamıştık. Genelkurmayın önüne ışıklara doğru geldiğimizde ise sol tarafımızdan üstümüze doğru gelen helikopter insanların üzerine ateş etmeye başladı. İnsanların helikopterden vurularak düşürüldüğünü, vurulduğunu gördük. Üzerinden 2,5 ay geçti yaklaşık ve hala etkisindeyim. Bir helikopter sesi duyduğumda hala korkuyorum, gökyüzüne bakıyorum, geliyor mu, gelmiyor mu diye."

BİZE ULAŞIN