Elmadağ bir daha su sorunu yaşamayacak

ASKİ, Elmadağ’da yaşanan kuraklık sorununa el attı. Arıtma tesisinde yüzde 50 kapasite artıran ASKİ, açtığı 4 yeni kuyuyla birlikte yeni baraj da yapacak

Elmadağ bir daha su sorunu yaşamayacak

Büyükşehir Belediyesi ASKİ, yaz aylarında yaşanan kuraklık ve aşırı su tüketimi nedeniyle Elmadağ'da artan su ihtiyacını karşılamak için önemli yatırımlar yaptı. ASKİ Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, ilçedeki mevcut arıtma tesisinin kapasitesini yüzde 50 artırdıklarını, pompa istasyonundaki pompaları büyütüp yenilediklerini ve iletim hattında yenileme çalışması yaptıklarını bildirdi. Tahiroğlu, "Kış döneminde, Elmadağ'ın yeterli miktarda kar yağışı almaması, yaz aylarının kurak geçmesi ve su tüketiminin de artması nedeniyle Kargalı Barajı'nın su seviyesi, kritik değerlere düştü" dedi.Hisarköy'de mevcut su kuyularına ilave olarak 4 kuyu daha açtıklarını söyleyen Tahiroğlu, "Normal şartlarda 5 günde 1 kuyu açılabiliyorken, 24 saat aralıksız çalışmayla 2 günde 4 kuyu açtık ve bağlantılarını yaparak şebekeye verdik. Böylelikle Elmadağ'ın acil su ihtiyacını, kısa sürede çözüme kavuşturduk" diye konuştu.

GÖKÇEK TAKİP EDİYOR
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, çalışmaları adım adım takip ettiğini ve yatırımları hızlandırdığını da belirten Tahiroğlu şunları söyledi: "Elmadağ'ın su ihtiyacını uzun vadeli karşılayabilmek adına yeni bir baraj ve arıtma tesisi çalışmalarımız var. Teknik ekiplerimizle Elmadağ'ı karış karış gezip inceleme yaparak tüm ihtimalleri değerlendirip fizibilite çalışması yapıyoruz. Ayrıca Elmadağ ilçesinin su dağıtım şebekesini de büyük oranda yenileyeceğiz. Yaptığımız ve yapacağımız tüm bu yatırımlarla, Elmadağ ilçesinin su ihtiyacını uzun vadeli çözüme kavuşturacağız."

BİZE ULAŞIN