Ankara YHT Garı 29 Ekim’de açılıyor

Başkentin modern mimarisi ile dikkat çeken yeni YHT Garı, 29 Ekim’de açılıyor. Bakan Arslan dün binada son incelemelerini yaptı. Arslan, engelliler için de her türlü detayın düşünüldüğünü söyledi

Ankara YHT Garı 29 Ekim’de açılıyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara'da inşa edilen Yüksek Hızlı Tren Garı'nda incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından basın açıklaması yapan Arslan, Türkiye'nin YHT işletmeciliği konusunda geldiği noktanın herkesi gururlandırdığına dikkat çekti. Bakan Arslan, "Ankara-Sivas YHT inşaatımız devam ediyor. Hedefimiz 2018 sonunda Sivas'a kadar YHT işletmeciliğine geçmiş olmak. Bunun devamında Polatlı-Afyon-İzmir YHT hattımızla bütün alanda çalışmalar devam ediyor. Bursa-Bilecik hattımızın bir kısmının inşaatını yaptık ve şimdi ikmal inşaatı ile kalan kısmına da devam ediyoruz" dedi.

DÜNYANIN 8'İNCİ BÜYÜĞÜ
Türkiye'nin, Avrupa'nın 6'ncı, dünyanın 8'inci Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğine sahip ülke olduğunu belirten Bakan Arslan, "Bu hepimizin gururu. Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir-İstanbul hatlarımız şuan işletmede ve YHT işletmeciliği yapıyoruz. Devamında Ankara-Sivas YHT inşaatımız devam ediyor. Hedefimiz 2018 sonunda Sivas'a kadar YHT işletmeciliğine geçmiş olmak. Bunun devamında Polatlı-Afyonİzmir YHT hattımızla bütün alanda çalışmalar devam ediyor" şeklinde konuştu.

ENGELLİLERE ÜCRETSİZ HİZMET
YHT Garı'nın, "engelsiz" bir gar olduğuna dikkat çeken Bakan Arslan, "2 engelli asansörümüz mevcut. 27 gişemizin biri , en kolay erişilebileni, engelliler açısından engelsiz bir gişe. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan engellilerin hepsinin listesini aldık, sisteme yükledik. Herhangi biri telefon açtığında, 'Ben engelliyim' dediğinde otomatik olarak listeden check ediliyor, kişinin işlemleri otomatik yapılıyor. Kişinin önceden kendisinin gelmesi veya başka birini gönderip bilet işlemi yapmasına gerek kalmıyor. Engel durumuna bağlı olarak ücretsiz yararlanacak olanlar da var, indirimli yararlanacak olan da var. Yüzde 40'ın üzerinde engelli olanlara ücretsiz olacak. Diğerlerinde ücret var ama kolaylık sağlanıyor. 8233'ü arayan bir engellinin, eğer Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın listesinde ismi varsa otomatik olarak işlemi yapılıyor ve ücretsiz biletlemesi yapılıyor. Ayrıca ağır engelli ise refakat sorunu varsa refakatçisinin de hem işlemini yapıyor hem de akşam ücretsiz bir şekilde taşıyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN