Başbilen cinayetinde izler FETÖ’ye çıkıyor

Faili meçhul bir cinayete kurban giden ASELSAN yüksek mühendisi Hüseyin Başbilen’in babası, “İşin içinde paralel var diyordum” dedi. Acılı baba Vehbi Başbilen şöyle devam etti: Şimdi soruşturmada isimleri geçenler FETÖ'den içeri alınmış. Umudumuz daha da arttı

Başbilen cinayetinde izler FETÖ’ye çıkıyor
Ankara'da 7 Ağustos 2006 tarihinde aracında ölü bulunan Aselsan yüksek mühendisi Hüseyin Başbilen'in dosyası, ailenin FETÖ şüphesiyle savcılığa başvurmasıyla yeniden gündeme geldi. Şüpheli ölümlerde FETÖ'nün parmağı olduğu ihtimali ağırlık kazanırken, gözaltına alınan ve tutuklanan bazı isimlerin ASELSAN soruşturmalarının içinde yer alan isimler olduğu belirlenmesiyle de "ASELSAN cinayetleri" olarak bir dönem ses getiren faili meçhul cinayetler, 15 Temmuzdaki hain kalkışma sonrasında yeni bir boyut kazandı. Oğlunun Türk bayrağı diktiği mezarının başında SABAH Ankara'ya konuşan baba Vehbi Başbilen, oğlunun cinayetinin aydınlatılması için bir kez daha sesini yükseltti.

OĞLUMU FETÖ ÖLDÜRDÜ
Oğlunun ölümünden FETÖ'yü sorumlu tutan baba Başbilen, "Ben ilk günden beri söylüyorum, çocuğum öldürüldü, çocuğumu FETÖ öldürdü! Paralel devletin başı Amerika'da zaten. İşin içinde CIA, dış güçler de var. Bundan hiçbir zaman bir an bile şüphe etmedim. Çocuğumun cinayetinin aydınlatılmasını istiyorum, adalet istiyorum. Adliyedeyim her ay başı ben, oralarda sürünüyorum. En sonunda soruşturmada adı geçen isimlerin FETÖ'den içeri alındığını duyunca olayın aydınlatılması için umudumuz arttı" dedi.

DELİLLER KARARTILDI MI?
Şuana kadar dosyaya bakması için 9 savcının değiştiğini en son da 9. savcıdan tekrar 8. savcıya verildiğini söyleyen baba Başbilen, "Bu durum işin ilerlemediğini gösteriyor. Oysa tüm deliller oğlumun bir cinayete kurban gittiğini ama karartılmak istendiğini gösteriyor. Mesela olay yeri raporunda boğazında 20 cm kesik olduğu yazarken, en son Adli Tıp raporunda 2 cm kesik denilmiş. O dönem Adli Tıpta 38 doktorlu genel kurulu toplanmıştı, cinayet mi intihar mı diye son kararı vermek için. 21 tanesi cinayet, 17'si intihar demişlerdi. Olayın aydınlatılması, üzerine gidilmesi için önemli bilgiler" diye konuştu.

SAVAŞ UÇAĞI VE MİLLİ TANK PROJESİ ONDAYDI
31 yaşında öldüğünde henüz iki aylık evli olan Hüseyin Başbilen, aracında boğazı ve bileği kesilmiş halde bulundu. Kanas silahları, F-16 savaş uçağı ve milli tank gibi çok kiritik projeler üzerinde çalışıyordu. Savunma sanayi konusundaki projelerini bitiren Başbilen, sunum yapmasına 1 gün kala ölü bulundu. Projelerin yer aldığı flash bellek ise bulunamadı.

VATANA HİZMET İÇİN AMERİKA'YI REDDETTİ
Oğlu 'nun kısıtlı imkânlarla okuduğunu anlatan baba Başbilen, "Çok zeki, çalışkan ve tuttuğunu koparan bir çocuktu. Sabahlara kadar çalışırdı. Askeriyede çalıştığı için bize pek bilgi vermezdi ama sonradan bir keresinde çok kritik bir görevde olduğunu söylemişti. Bir keresinde de bana, 'Baba beni Amerika'dan istiyorlar çok yüksek maaşlar, özel korumalar, ne istersem veriyorlar ama gitmek istemiyorum' demişti. Nedenini de söylemiyordu. En sonunda 'Oğlum neden istemiyorsun millet Amerikalara gitmek için ne kadar uğraşıyor, sen bu fırsatı tepiyorsun' dediğimde, 'Baba ben vatanımda kalıp ülkeme hizmet etmek istiyorum" demişti" dedi.

'10 SENEDİR BOZULMADI'
Senelerce, "Projelerinin olduğu USB belleği, laptopu kaçırmışlar. Eşi de diğer eşyalarını alıp çekip gitti zaten. ASELSAN'dakiler 'Size oğlunuzun çalıştığı projeleri gösterelim' diyerek ASELSAN'ı gezdirdiler. Biz de o sırada özel eşyalarını almak istedik. Bize, 'Sadece o günden kalan kahvaltısı var' dediler. Şimdi o zamandan bugüne 10 sene geçti. O poğaça şuan daha ilk günkü duruyor. Göründüğü gibi bu hem hatıra hem şehit olduğuna dair bir ibret taşıyor" dedi '10 senedir bozulmadı'
BİZE ULAŞIN