‘Nükleer santralde Türk işadamları rol alabilir’

ASO Başkanı Özdebir, Sinop, Akkuyu ve Tekirdağ’da inşa edilmesi düşünülen Binaların depreme santrallerde Türk sanayicisinin 21 milyar dolarlık iş üstlenebileceğini söyledi

‘Nükleer santralde Türk işadamları rol alabilir’
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye'de yapılacak nükleer santral yatırımlarının akreditasyon dışında kalan maliyetlerinin yarısının yerli imkanlarla üretilebileceğini belirterek, "Sinop, Akkuyu ve Tekirdağ civarında yapılması düşünülen her bir santralden 6-7 milyar dolarlık iş üstlenebiliriz. Bu anlamda 60 milyar dolarlık yatırımın yaklaşık 21 milyar dolarlık kısmını Türk sanayicisi yapabilir" dedi. Özdebir, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bir nükleer santralin kontrol kısmı ve malzemesi hariç diğer bütün unsurlarını üretebileceğini dile getirdi. Nükleer santral teknolojisini yerinde incelemek amacıyla Fransa ve Rusya'yı ziyaret ettiklerini ifade eden Özdebir, Rusya'da büyük bir eğitim merkezi bulunduğunu, bu merkezde nükleer santralin tasarımından, çalışacak personelin yetiştirilmesine kadar çeşitli eğitimler verildiğini kaydetti. Rusya ziyareti sırasında nükleer santral yatırımlarındaki birçok işin Türkiye'de rahatlıkla yapılabileceği kanaatini pekiştirdiğini anlatan Özdebir, "Bir tek açığımız var. O da millet olarak organize olamamak" diye konuştu.

"TERMİK SANTRALLE AYNI"
Nükleer santralde kullanılan parçaların herhangi bir baraj veya termik santral inşaatında kullanılan betonarme malzemelerle aynı olduğunun altını çizen Özdebir, kalite kontrolü ve izlenebilirlik açısından kullanılan ürünlerin kayıt altına alınmasının önemine işaret etti. Sinop, Akkuyu nükleer santrallerinin yanı sıra üçüncü santralin de Tekirdağ civarında yapılmasının planlandığını anlatan Özdebir, üç yatırımın ortalama maliyetinin 20'şer milyar dolar olduğunu söyledi. Söz konusu yatırımlarda yapılan işlerin büyük bir kısmını Türk firmalarının üstlenebileceğinin altını çizen Özdebir, şöyle devam etti: "Bir nükleer santralin maliyetinin üçte birinden fazlası akreditasyon masrafları. Diğer kısmının yüzde 50'sini rahatlıkla yapabiliriz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN