Bu kahramanlık tüm Türkiye’nin

Bu kahramanlık tüm Türkiye’nin
FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi kalkıştığı darbe girişiminin merkez üssü olan Akıncı Üssü'nden kalkan F-16'lara vücudunu siper ederek karşı koyan Kazan, resmen 'Kahraman' oldu. TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen düzenleme kapsamında 15 Temmuz gecesinin en büyük kahramanları arasında yer alan Kazan ilçesinin ismi Kahramankazan olarak değiştirildi. Meclis Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, "Kazan ilçemize 'Kahramankazan' adının verilmesi semboliktir ve Kahramankazan ilçemizin şahsında tüm ilçelerimizin, illerimizin cesareti ve kahramanlığı bu vesileyle tescillenecektir" şeklinde konuştu.

"TÜM ŞEHİRLER ADINA ALDIK"
Türkeş, "15 Temmuzu anmak ihaneti hatırlamak için değil, birlik ruhunu yaşatmak için önemlidir. Bu yaşanan olayların tespiti ve gelecek nesillere hatırlamaları için emanet edilmesi de yine halkın temsil edildiği bu TBMM'ye düşerdi, öyle de oldu" ifadelerini kullandı. Kazan'a Kahraman unvanının verilmesini 18 Temmuz'da ilk olarak gündeme getiren SABAH Ankara, ilçeye Kahraman isminin verilmesinin ardından Kazanlıların duygu ve düşüncelerini aldı. Kazan'da 15 Temmuz Gecesi Çanakkale ruhunun yaşadığını belirten Belediye Başkanı Lokman Ertürk, "Meclis tarihi günlerinden birisini yaşadı. 4 siyasi partinin oybirliği ile ilçemize Kahraman unvanı verildi. Bu unvanın Kazan'a verilmesi büyük onur ve gururdu. Bu aynı zamanda bize büyük bir sorumluluk getirdi. Biz bu unvanı tüm şehirlerimiz adına aldık. Bu Kazan'ın şahsında tüm Türkiye'ye verilen bir ödüldür. Bundan sonraki süreçte 15 Temmuz'u unutturmadan ülkemiz için daha çok çalışıp daha çok üreteceğiz" diye konuştu.

GÖĞSÜMÜZÜ GERE GERE
15 Temmuz gazisi Serkan Tuna, "O gece F-16'lara engel olabilmek için Akıncı Üssü'ne gittim ve orada açılan ateş sonucu vücuduma şarapnel parçaları isabet etti. Biz o gece olan emeklerini ilçemize Kahraman isminin verilmesi ile aldık. Türkiye'de bir ilçe olarak kahramanlığı almak onur verici" diye konuştu. Gazi Sefa Gündoğdu ise, "Kazan'a kahramanlık unvanının verilmesini canı gönülden istiyordum. Bu duygu inanın anlatılamaz. Artık göğsümüzü gere gere Kahramankazanlıyız diyoruz" dedi. Gazi Emre Ulus da, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da onaylamasının ardından ilk işim kimliğimi değiştirip üzerine Kahramankazan yazdırmak olacak" dedi.

KAHRAMANLIĞA DEVAM EDECEĞİZ
Ahi Köyünde çiftçilik yapan Bünyamin ve Ayşe Üçay çifti ise, "Devlet büyüklerimiz bize 'kahramanlık' vermeyi uygun görmüş. O gece 9 tane şehit verdik. Devletimize Allah selamet versin. Biz bu devletin milletiyiz. Kahramanlıklara devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızı Allah başımızdan eksik etmesin" dedi.

GURUR DUYUYORUZ
Akıncı Üssü'nde şehit olan ve geride 6 yetim bırakan Ahi Köyü Muhtarı Ali Anar'ın annesi Yurdagül Anar, "Gurur duyduk ama Ali'min acısı hala dinmedi. Gözyaşı döke döke iş tutuyoruz. Yavrusuz durmak çok zor. Hainler yavrumun yuvasını yıktı. 6 tane çocuğu koydu, gitti. Ben onların yüzüne bakamıyorum. Onunlan gurur duyuyoruz" dedi.

KAHRAMANKAZAN KAVUNU TEZGâHTA
Kahramankazan'da kavun satan Dursun Güler ise, "İlçemizin adı Kahramankazan oldu. Biz bununla gurur duyuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Kazan kavununun tanıtılmasında önemli bir rol oynadı. Kazan kavunu da şimdi Kahramankazan kavunu oldu" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN