‘Edebiyat devamlılık ve ısrar ister’

‘Kalem Söyleşileri’ne konuk olan Yazar Necip Tosun, edebiyat dünyasına girmek isteyen gençlerle bir araya gelip sohbet etti

‘Edebiyat devamlılık ve ısrar ister’
Yazar Necip Tosun, edebiyat dünyasına adım atmak isteyen gençlere tavsiyelerde bulundu. Tosun, "Edebiyat' dediğimiz şey devamlılık ve ısrar istiyor. Yani siz, edebiyata hayatınızı vermeden ve geleceğe ilişkin yatırımlarınızı bunun üzerine kurmadan bir yere gelemiyorsunuz" dedi. Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezince (TDV KAGEM) düzenlenen "Kalem Söyleşileri" etkinliğinin konuğu olan Tosun, yeni çıkan kitabı "Öykümüzün Sınır Taşları"nda yer verdiği 100 öyküyü nasıl seçtiğini anlattı.

'İDEOLOJİK kÖRLÜK HANDİKAP'
Tosun, kitabındaki 100 temel öyküyü seçerken ideolojik angajman içine girmediğini ifade ederek, "Edebiyatta bunu şiddetle kınıyorum. Bir insanın inancının olmasını, bir şeyi sevmesini ve bir ideolojiye bağlanmasını çok normal ve gerekli de görüyorum. İnsan, gündelik hayatında her türlü ideolojiye sahip çıkabilir ve tüm bunları bir hayat biçimi olarak yaşayabilir ama edebiyat eleştirisi yapılırken insanın bütün değerlerini bir kenara bırakarak adalet, ahlak, bilgi ve tecrübe ile hareket etmesi, edebiyat metinlerine öyle yaklaşması gerekiyor" dedi. Kitapta Bilge Karasu, Nezihe Meriç ve Onat Kutlar bulunmazsa bunun eksik bir Türkiye okuması olacağını düşündüğünü belirten Tosun, "Günümüz eleştirmeninin en büyük handikabı ideolojik körlüktür" dedi.
BİZE ULAŞIN