Kendini sahte MİT kimliği ile saklamış

Yaklaşık 10 yıldır aranan firari Mehmet Sena Söylemez, Sincan’da taşıdığı sahte MİT kimliğiyle yakalandı. Kesinleşmiş 9 yıl hapis cezası olan Söylemez adliyeye sevk edildi

Kendini sahte MİT kimliği ile saklamış
Söylemez Kardeşler çetesinin 10 yıldır firari olan beyni ve lideri Mehmet Sena Söylemez, Sincan'da saklandığı otelde organize ekipleri tarafından yakalandı. Söylemez'in odasında, kendini gizlemek için kullandığı sahte MİT kimliği bulundu.

BUCAK'A SALDIRACAKLARDI
"Söylemez Kardeşler Çetesi", askeri doktor Mehmet Sena Söylemez ve emekli Astsubay Başçavuş Faysal Söylemez kardeşlerin Haziran 1996 tarihinde Adana-Pozantı karayolunda meydana gelen bir çatışmada adı duyuldu. Bu soruşturmada 11'i asker ve polis 24 kişinin ismi geçti. Açılan davada Söylemez Kardeşler Bucak aşiretinin lideri, daha sonra Susurluk kazası ile gündeme gelen Sedat Edip Bucak'a Ankara'da helikopterden lav silahları ile suikast hazırlığı yaptıkları öğrenildi. Söylemez Kardeşlerin ayrıca o dönemin Eminönü Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya'ya Ataköy'de lav silahı ile saldırı planladığı ortaya çıktı. Söylemez Kardeşlere silahlı saldırı, haraç, tehdit gibi çok sayıda suçtan dava açıldı.

KIRMIZI BÜLTENLE ARANDILAR
Süren birçok davadan beraat kararı çıkmasına rağmen Aralık 1997'de başka bir davadan Söylemez Kardeşler hakkında hapis cezası çıktı ve tutuklandılar. 2002 yılındaki Rahşan Ecevit affıyla dışarı çıktılar. 2 yıl sonra ise haklarında tekrar tutuklama kararı çıkarıldı. Kuzey Irak'a, Erbil'e kaçtıkları tespit edildi. Orada da işadamlarından haraç topladıkları belirlenen Söylemez Kardeşler gözaltına alındı. Serbest kaldıktan sonra kırmızı bültenle aranan Söylemez Kardeşler, bu kez Azerbaycan'da ortaya çıktı ve yakalandı. Türkiye'ye iade edilen Söylemez Kardeşler, tekrar serbest kaldı. Yapılan itiraz üzerine bir daha yakalama kararı çıktı ancak Söylemez Kardeşler tekrar kayıplara karıştı.

UZUN SOLUKLU KAÇIŞ SİNCAN'DA BİTTİ
Ankara Emniyeti Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, Söylemez Kardeşlerden Mehmet Sena Söylemez'in izini buldu. Gelen bir ihbar üzerine organize ekipleri Mehmet Sena Söylemez ile tetikçisi Ahmet Damlar'ı takibe aldı. Sincan'da bulunan bir otelde işletme sahibi Aslı D.'nin şahısları sakladığı belirlendi. 28 Ekim'de polis otele baskın düzenledi. 9 yıl kesinleşmiş hapsi olan, 10 yıldır firari olarak aranan çetenin beyni ve lideri Mehmet Sena Söylemez otele girerken, tetikçisi ise otel odasında yakalandı. Polis ekiplerinin yaptığı aramada silah, yüklü miktarda para ve kendilerini gizlemek için kullandıkları sahte MİT kimliği ile sahte nüfus cüzdanı ele geçirildi. Gözaltına alınan şahıslar emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi.
BİZE ULAŞIN