Sessiz dünyadan büyük başarılar

Özel bir çocuk Buğra Ercan… Elini sürdüğü her işte yetenek abidesine dönüşüyor. Diğer çocuklar gibi işiten kulakları yok ancak kendini anlatabildiği, anlayabildiği onlarca yeteneği var

Sessiz dünyadan büyük başarılar
Yaklaşık 12 yıl önce ailesinin yıllarca yolunu gözlediği çocuk olarak dünyaya geldi Buğra Ercan. Annesi onu kucağına aldığında her şey yolunda gibiydi ancak Buğra hiç tepki vermiyordu. Hemen tetkikler yapıldı, Buğra'nın yüzde 100'e yakın oranında işitme engeli vardı. Ancak bir mucize oldu. "Duyup konuşamayacak" denilen o küçük çocuk kocaman bir zafer kazandı. O şimdi onlarca becerisi ve Türkiye-dünya şampiyonlukları ile örnek...

"DUYAMAZ KONUŞAMAZ "
İmkansızı başarıp Türkiye'nin gurur tablosu olan Buğra'nın öyküsünü SABAH Ankara'ya açan anne Yasemin Ercan, "Evliliğimizden 6 yıl sonra ilk bebeğimizdi. Doğduğu gün kulağındaki bir sıvı şüphesiyle başlayan tetkikler 12 yıl devam etti. Özlemimiz, bebeğimizin bir daha duyup konuşamayacağını söylemişlerdi" diye konuştu. Ercan, "Oğlum Hacettepe Hastanesinin Odyoloji bölümünde büyüdü. Defalarca test yaptılar ancak hiçbirini geçemedi, oğlumu kucağıma almadan işitme engelli olduğunu öğrenmiştim. İleri seviyede işitme kaybı vardı. Bu süreçte çok zorlandık, evde herkes çığlık atarak konuşuyordu. 2 yaşında cihaz takıldı çünkü onun yardımıyla az da olsa bizi duyabiliyordu. Duyamadığı için hiç konuşamamıştı. Şimdi onun yardımıyla anlaşıyoruz, cihazı olmasa bizi duyamıyor. Cihazla birlikte eğitime başladı. Konuşabilmesi için bu eğitim şart dediler. Buğra uzun yıllar çok sayıda eğitim aldı.
'O BİR MUCİZEYİ BAŞARDI'
Buğra'yı 12 yaşına kadar tedavi eden Hacettepe Hastanesi Odyoloji doktoru Prof. Dr. Aydan Genç, "Buğra çok iyi bir gelişme gösterdi, yaşıtlarına ve onun durumundakiler göre mucizevi bir şekilde engelini avantaja çevirdi. Cihazdan faydalanarak Türkiye'nin gururu oldu. Aldığı eğitimler, tüm ailenin seferberliği ile Buğra engelini aştı. Tiyatro ve sporu profesyonel olarak yapıyor. Yüzde 100'e yakın bir kayıptan bu hale gelmesi ile kliniğimizin örnek vakası" dedi.

HEDEF MİLLİ TAKIM
Resim, müzik, spor, her alanda onlarca yeteneği ile göz dolduran mucize çocuk Buğra ise engelini, "Duyamamak tarif edilmesi zor bir his. Kulağınızda bir tıkaç, bir duvar var. Sözleriniz ona çarpıp dönüyor. Ne duyuyor ne de duyurabiliyorsunuz" diye tarif etti. Buğra, "Ben artık başka türlü sesimi duyurmayı başardım. Milli takımda oynamak istiyorum" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN