Türkiye’nin Hawking’i ODTÜ’de

Boynundan aşağısı tutmayan ODTÜ öğrencisi Can Özmen, sadece gözlerini kırparak kullanabildiği bilgisayarı ile Hawking’i hatırlatıyor

Türkiye’nin Hawking’i ODTÜ’de
Kas erimesine neden olan hastalığından dolayı boynundan aşağısı tutmayan ODTÜ Fizik Bölümü öğrencisi Can Özmen'in (23) hayatı, tekerlekli sandalyesi ve ODTÜ'lü araştırmacılarca geliştirilen, sadece gözlerini kırparak kullanabildiği bilgisayarı ile ABD'li ünlü fizikçi Stephen Hawking'in hayat hikayesine benzer özellikler taşıyor. Spinal Muskuler Atrofi (SMA) adlı hastalığının teşhisi henüz 5 aylıkken konulan İstanbul doğumlu Özmen, sağlık sorunları nedeniyle kısa süre devam edebildiği Nevzat Ayaz Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra üniversite sınavına girdi.

DERSLERİ TAKİP EDİYOR
ODTÜ Fizik Bölümü'nü kazanan Özmen, üniversitenin İngilizce hazırlık programını sadece kendi kendine geliştirdiği dil becerisi sayesinde geçti. Özel tasarım korsesi ile oturabilen ve annesinin yardımıyla kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilen Özmen, sadece gözlerini hareket ettirerek kullandığı, ODTÜ'lü araştırmacılar tarafından geliştirilen bilgisayar teknolojisi ile derslerini takip edebiliyor.
BİZE ULAŞIN