Oto hırsızları ‘makas’landı

Ankara’yla birlikte 4 farklı ilde araçları change ederek satan oto hırsızlık çetesi, polisin “Makas” adı verilen operasyonuyla yakalandı

Oto hırsızları ‘makas’landı
Ankara başta olmak üzere İstanbul, Afyon ve Erzincan'dan çaldıkları araçları "change" adı verilen şasi numarasını kopyalama veya değiştirme yöntemiyle sattıkları tespit edilen oto hırsızlık çetesi, Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Oto Büro Amirliği tarafından "Makas" operasyonuyla yakalandı. Aynı yöntemle 35 aracı çalarak satan şahısların bu işlemi "Makas" şeklinde şifreledikleri de belirlendi. "Binbir surat" lakaplı çete lideri Osman B. ile birlikte 8 şüpheli adliyeye sevk edildi.

ÇALINTI ARAÇ "KUMAŞ"
Başkent polisi, 4 ilden sadece belirli bir markanın farklı modellerini çalarak change yöntemiyle şasi numarasını değiştirerek ya da kopyalayarak satan çeteyi Makas operasyonuyla deşifre etti. Çetenin lideri Binbir surat lakaplı Osman B.'nin çok sayıda oto hırsızlık kaydı bulunduğu tespit edildi. Elde ettikleri yasa dışı geliri Sivas'taki bir depoda sakladıkları belirlenen şahıslar çalıntı araca "kumaş", hasarlı araca "kazak" diyordu.

AİLE FERTLERİYLE ORTAK
Çete lideri Osman B., polisin takibinden kurtulabilmek için satış yapacağı kişilerle yüz yüze görüşme gerçekleştiriyordu. Şahıslar, çalıntı araç satışlarından kazandıkları paralarla eğlence mekanlarında kutlama yapıyordu. Polisin operasyonuyla yakalanan şahısların evlerinde yapılan aramada 1 adet ruhsatsız pompalı tüfek, 1 adet tarihi nitelikte tabanca ve çok sayıda pompalı tüfek fişeği, oto teypleri, oto ruhsatları ele geçirildi. Polis, ayrıca Osman B.'nin yaptığı hırsızlık ve change eylemlerine bütün aile fertlerini ortak ettiği, aile fertlerinin bir çoğunun da bu işin içinde olduğunu tespit etti.
BİZE ULAŞIN