Başkentten Kızılay’a rekor kan bağışı

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Kızılay’ın kan stoklarının yetersiz olduğunu açıkladı, Ankaralı bir damla umut için seferber oldu. Başkentliler iki haftada 8 bin 500 ünite kan bağışladı

Başkentten Kızılay’a rekor kan bağışı

Kınık'ın 2 Ocak 2017'de sosyal medya üzerinden başlattığı kan bağış çağrısı, "iyilik ve kardeşliğin ülkesi Türkiye" imajını bir kez daha tescilledi. Genç, yaşlı, iş adamı, sanatçı hemen her kesimden yüz binler Türk Kızılay'ına akın etti, 15 günde sınırları aşan bir rekora imza attı. En fazla bağışın kamudan geldiği kampanyanın yıldız şehri Başkent Ankara oldu. Ankaralı 15 günde tam 8 bin 500 ünite kan bağışladı, aylık hedefine iki haftada ulaştı, onlarca yılın rekorunu kırdı. Kızılay Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Murat Güler kan bağışına Ankara'da gösterilen desteği SABAH Ankara'ya anlattı. "Ankaralı çağrımıza rekor bir rakamla yanıt verdi" diyen Güler, "Bağış çağrısına tüm illerimizle birlikte başkentten çok ciddi bir ilgi gördük. Kamu kurumlarının ağırlığının burada olması bunda etkili oldu. Aylık hedefimizi 15 günde tamamladık diyebiliriz. Ankara için hedefimiz 10 bin iken 15 günde 8 bin 500 ünite kan girmiş. Günde ortalama 583 ünite toplamışız Ankara'da. 4 bin civarında almayı hedeflerken çağrının ardından ilk 13 günde 7 bin 500 ünite almışız. Bir hafta 10 gün daha bu şekilde devam edip rutine dönse bile sorun olmayacak. Çünkü biz stoklarımızı rahatlatmış olacağız" dedi.

ANKARALI AKIN ETTİ
Güler, "Ankara'da günde ortalama 300-350 ünite kan toplarken çağrıyla birlikte ilk gün 860 ünite kan topladık. İkinci gün 700 küsür vs. Yani kan toplama ikiye katlandı, bağışlar rekor kırdı" dedi. Çağrının çok etkili olduğunu anlatan Kınık, "Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarından ciddi talepler oldu. Her kesiminden destek gördük, iki katına çıktık. Biz 20 binler olarak tanımladığımız kritik seviyenin altına düşmek istemiyoruz. Rutini devam ettirebilmemiz için stoklarımızda 40-50 bin ünite kan bulunması gerek, şu anda bu hedef için çabalıyoruz. Günlük 10-11 bin ünite kan toplamamız gerek, Ankara'da bölge içinde günlük 850, merkezde de 650 ünite toplamamız gerekli. Çağrı yapıldığında 17 bindi stoklarımız şu anda 40 bine yaklaştık. Bu seviye minimum biz 50 binlere çıkmak istiyoruz" dedi.

KIZILAY'IN KANI BİTMEZ
Güler, "Duyarlılığımız sürekli olmalı. Ülke olarak çok yardımseveriz. Kızılay'ın sürekli desteğe ihtiyacı var. Öte yandan bir afet ya da patlama durumlarında kan çağrısı yapılıyor, kaynağını bilemediğimiz yerden kan sıkıntısı bilgisi yayılıyor. Türk Kızılay'ı her türlü durula hazır, bugüne kadar yaşanan hiçbir olayda kan sıkıntısı yaşamadık. Bu tür açıklamalar itibar edilmemeli" dedi.

BİZE ULAŞIN