AŞTİ’de 7/24 giriş çıkışlar kontrol altında

AŞTİ’de 7/24 giriş çıkışlar kontrol altında

Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı BUGSAŞ tarafından işletilen AŞTİ'de güvenliği tehlikeye düşürecek herhangi bir olaya meydan vermemek için sıkı önlemler uygulanıyor. Her gün 70-80 bin kişinin giriş-çıkışını kontrol altında tutan güvenlik ekipleri, 7/24 sürdürülen uygulamalar kapsamında, çanta, valiz ve poşet kontrollerinin yanı sıra gelişmiş ulaşım araçlarıyla, yaya olarak devriye görevi yapıyor. AŞTİ'de güvenlik elemanları; yolcular ve araçlarda silah, bomba kontrollerinin yanı sıra aranan suçluların bulunması, asker kaçakları, evden kaçanlar ve kaçak yabancıların yakalanmasında etkin rol oynuyor.

DEDEKTÖRLE KONTROL
AŞTİ'de x-ray cihazıyla yapılan kontrol ve aramalarda şüpheli bulunan, içinden yasadışı eşya ve çakı gibi delici kesici malzeme çıkan çanta ve valizlerle ilgili tutanak tutularak Emniyete bildiriliyor. Son 3 yıl içinde 36 şüpheli çanta ve poşet de güvenlik önlemi alınıp bomba imha ekiplerine bilgi verilerek uzman ekiplerce etkisiz hale getirildi. 125 adet ruhsatsız silah yakalanan AŞTİ'de hırsızlık-yankesicilik, dolandırıcılık suçundan 35 kişi, uyuşturucu madde bulundurmak ve kullanmak suçundan 36 kişi, çeşitli suçlardan aranan 104 kişi de yakalanarak polis noktasına teslim edildi.

KAYIPLAR BULUNDU
Yine aynı dönemde evden kaçan 563 çocuk polise teslim edilirken seyyar satıcı, dilenci ve hamallarla ilgili 5 bin 554 işlem ve uygulama yapıldı. 304 adet buluntu eşya ise tutanakla kayıp eşya bürosuna teslim edildi. Çığırtkanlarla mücadele çalışmalarında da Kabahatlar Kanunu'na göre 10 bin 207 para cezası uygulandı. Bunların yanı sıra AŞTİ personeli ilk yardımlarda ve hastaneye sevklerde, maddi hasarlı kazaların bildirimlerinde, yangınlara müdahalede görev aldı.

BİZE ULAŞIN