Tercos Turcos’tan ayrılacağım için üzgünüm

Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Barcena, Türkiye’den kısa bir süre sonra ayrılmaya hazırlanıyor. Türk dizilerine ve yemeklerine bayılan büyükelçi Türkiye izlenimlerini anlattı

Tercos Turcos’tan ayrılacağım için üzgünüm

Türkiye'de 2013'ten bu yana görev yapan Meksika'nın Ankara Büyükelçisi Martha Barcena 4 yıllık Türkiye izlenimlerini anlattı. Severek görev yaptığı Türkiye'den görev süresinin dolmasıyla kısa süre sonra ayrılacağını belirten Barcena "İstanbul'a bayılıyorum. Dünyanın en muhteşem şehirlerinden biri. Aslında insanlığın en muhteşem şehirlerinden biri. Türkiye'de yaşadığım ve İstanbul'a birçok kez gitme fırsatım olduğu için kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum" dedi. Meksika'da birçok Türk dizisinin yayınlandığını ama en popülerinin "Fatmagül'ün Suçu Ne?" olduğunu anlatan Barcena, ailesinin de bu diziyi izlediğini belirtti. Barcena, Meksika'da şu anda "Şeref Meselesi" dizisinin yayınlandığını söyledi.

'BENZİYORUZ'
Türkiye'den önce eş zamanlı olarak Danimarka, Norveç ve İzlanda bölgelerinden sorumlu Büyükelçilik görevini yürüttüğünü kaydeden Barcena, kuzey ülkelerinden Türkiye'ye gelişinin kendisi için büyük bir değişiklik olduğunu belirtti. "Türkiye, kuzey ülkelerine kıyasla Meksika'ya daha çok benziyor. Bizler daha esnek insanlarız. Doğaçlama yapmaya eğilimliyiz. Kuzey ülkelerinde ise öyle değil" diyen Barcena "Orada her şey önceden planlanıyor, çok net. Mesela, işe tam 08.00'de gidip 17.00'de çıkarlar. Türkiye veya Meksika'da ise gerekirse 21.00'e kadar bile çalışabilirsin. Ya da, Danimarka'da arkadaşlarınla görüşmek için yeri ve zamanı önceden planlamak gerek. Çünkü ev ve çocukların sorumluluğu herkesin üzerinde. Ama Türkiye veya Meksika'da bir arkadaşını arayıp 'Haydi bu akşam bir şeyler yapalım' diyebilirsin. Ya da örneğin 'Seni yemeğe davet ettim, beni gelmeden sadece bir saat önce arayıp, hey şu arkadaşım da gelebilir mi' diye sorabilirsin ve 'Tabii ki evet' cevabını alırsın. Danimarka'da ise bu neredeyse imkansız. Böyle bir şey yaparsan şok olurlar, çünkü orada her şey planlı olmalı."

'SİZLER DE ÇOK GENİŞ AİLESİNİZ'
Türkiye ile Meksika'nın ailevi özelliklerinin de benzer olduğunu anlatan Barcena, geniş aile kavramının olduğu iki kültürde özellikle bayramlarda tüm aile üyelerinin bir araya gelmesi geleneğinin bulunduğunu söyledi. Barcena, ülkesinde Noel'in veya Posadas bayramlarının, Türkiye'de de Ramazan iftarları, Ramazan ve Kurban bayramlarının, aile ve arkadaşlarla bir araya gelerek kutlandığını ifade etti.

KOCAMAN KALPLİ İNSANLARIN ÜLKESİ
Türk yemeklerini ve Osmanlı mutfağını çok sevdiğini belirten Barcena, "Bütün Türk yemeklerini yiyebilirim, Türk mutfağını çok seviyorum. Hünkarbeğendi ise benim favorim." diye konuştu. Büyükelçi Barcena sözlerini şöyle tamamladı: "Neredeyse 4 yılım doldu ve yakında Türkiye'den gidiyorum. Türkiye'den ayrılacağım için çok üzgünüm ama 4 yıl burada yaşama fırsatım olduğu için kendimi çok mutlu hissediyorum. Türkiye harika, muazzam bir ülke. Türkiye, olağanüstü, cömert, son derece misafirperver ve aynı zamanda da güçlü ve inatçı insanlarla dolu vazgeçilmez bir ülke. Size İspanyolca'da 'Tercos Turcos' diyorum. 'İnatçı Türkler' anlamına geliyor. Ama inatçı olmanız iyi bir şey çünkü güçlü olduğunuzu gösteriyor. Bu inatçılık olmasa, aslında değerlerinize ve fikirlerinize bu bağlılığınız olmasa diyelim, Türkiye bugünkü halinde olmazdı. Burada çok iyi dostlar bırakacağım çünkü Türkler tıpkı Meksikalılar gibi kocaman kalbi olan çok iyi insanlar."

14'TEN FAZLA ANLAŞMA YAPILDI
İki ülke ilişkilerinin son 3.5 yıldır yeni bir boyuta taşındığını dile getiren Barcena, göreve başladığında iki ülke arasında çok fazla anlaşma bulunmadığını, bugün ise çok farklı sektörlerde 14'ten fazla anlaşmanın mevcut olduğu bilgisini paylaştı. Söyleşide 15 Temmuz darbe girişimine değinen Büyükelçi Barcena, "Meksika, 15 Temmuz darbe girişiminin kınayan ilk ülkelerden biri. Meksika olarak, Türk halkıyla işbirliği ve dayanışma içerisinde olduğumuzu belirttik" dedi.

BİZE ULAŞIN