Genç işadamlarından dev enerji zirvesi

sabah Ankara’ya konuşan Tügiad Ankara Şubesi Başkanı Ercan Kahraman, nisan sonunda Ankara’da üst düzey bürokratların da katılacağı büyük bir “Enerji Zirvesi” gerçekleştireceklerini açıkladı

Genç işadamlarından dev enerji zirvesi
1986'da kurulan ve Türkiye'deki ilk ulusal ve tek uluslararası genç iş adamları derneği olan Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Ercan Kahraman ile derneğin Ankara ile ilgili projelerini, yatırım ve istihdam odaklı çalışmalarını konuştuk. Başkan Kahraman Ankara'da, yurtdışından gelecek katılımcıların da yer alacağı Enerji Zirvesi Projesi'ni açıkladı.

GÜNDEMİMİZ VAR
Geçtiğimiz ekim başında TÜGİAD Ankara Şubesi'nde göreve gelmiştiniz. O günden bugüne derneği ve çalışmalarınızı biraz değerlendirir misiniz?
9. Olağan Genel Kurul ile birlikte seçildiğimiz TÜGİAD Ankara Şubesi yönetim kurulu üyelerimizi ciddi anlamda ticaret yapan, sektörünün en üst segmentine ulaşmış üye arkadaşlarımızdan belirlemiştik. İlk aldığımız karar gündemsiz yönetim kurulunu toplamamaktı. Şu ana kadar da gündemin tartışılmadığı bir yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirmedik. 3 toplantıya katılmayanlar çeşitli uyarılara tabii. Biz bakanları ziyaret edip fotoğraf çektirelim, adımızı duyuralım diye bakmadık hiçbir zaman… Geldiğimiz ilk günden itibaren fikir koymadan, proje geliştirmeden, ticari metot koymadan bürokratlardan bir isteğimiz daha olmadı. O önemli makamları da gereksiz meşgul etmek istemeyiz. Biz böyle bir vizyonla başladık.

Peki, şu anki proje ve çalışmalar hangi yönde ve nasıl gidiyor?
Açıkçası dernek başkanlığına gelirken derneğimizi nasıl bir sistemle yönetmemiz gerektiği üzerinde düşündük ve bu yönde çalışmalarımızı başlattık. Dernekte başarılı olmak istiyorsak kurumsal bir yapının oturtulması gerektiğine inandık ve derneğimizi kurumsal bir kimliğe taşımayı planladık. Projelerimizin de bu kurumsal yapı üzerinde yükselmesini istedik. Çünkü bu şekilde bir çalışma yapar, vizyonu, kurumsal yapıyı ortaya koyarsak başarısız olma gibi ihtimalimiz yok. Kurumsal kimliğimizi de yeni hazırlattığımız kurumsal kitapçığımızla taçlandırdık.

ÜST DÜZEY KATILIMLARLA ENERJİ YATIRIMLARI ÜZERİNE KONUŞACAĞIZ
Ankara'da ses getirecek başka ne gibi projeleriniz var?
Şu an üzerinde en çok yoğunlaştığımız projelerin başında Enerji Zirvesi Projemiz yer alıyor. Bu zirveyi ise başta ilgili bakanlıklar, üst düzey bürokratlar ve yurtdışından gelecek katılımcılar ile birlikte Nisan ayının sonunda gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Böyle bir zirve ile ortaya koyduğumuz amaç, biz genç iş adamları olarak geleceğin en iyi yatırım aracı olarak gözüken enerji sektörüne yatırım yapmalı mıyız, yapmalıysak neden ve hangi bölümlerine yatırım yapmalıyız sorusuna cevap aramak. Bizler ellerinde ciddi sermaye bulunduran ve nakit akışı sağlayan genç iş adamlarıyız. Bu yüzden bu zirve ile genç işadamları olarak mevcut kaynaklarımızı enerji sektöründe nasıl yatırıma dönüştürebiliriz noktasında bize yön gösterilmesini bekliyoruz. Bu farkındalığı da tüm üye arkadaşlarımıza duyurmak istiyoruz.

'GÜÇ BİRLİĞİ VE DAYANIŞMA RUHU'
Uluslararası işbirliği çalışmaları ile ülke ihracatına ve ticaretine katkı sunuyorsunuz. Bunun dışında iş dünyasının katılacağı hangi etkinlikleriniz var?
Belli aralıklarla Ticaret Komisyonumuzca gerçekleştirilen TBN (TÜGİAD Business Network) etkinliklerimiz var. Güç birliği ve dayanışma ruhu oluşturmak amacıyla iş dünyası temsilcilerini bir araya getiriyoruz. Başta üyelerimiz olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından katılım gerçekleşiyor. Artık TÜGİAD üyeleri haricinde de büyük katılım oluyor ve tüm Türkiye'de dört gözle beklenen bir etkinlik haline geldi. Bu etkinliklerde yeni tanışmalar, işbirlikleri, ortaklıkla ortaya çıkabiliyor.
BİZE ULAŞIN