BELTEK’ler 18 yılda 150 bin mezun verdi

Belediye Teknik Eğitim Kursları BELTEK’lerde her yıl 8 bin kişi eğitim görüyor. BELTEK’lerden bugüne kadar 150 bin kişi mezun oldu

BELTEK’ler 18 yılda 150 bin mezun verdi
Y erel yönetim ile üniversite işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gazi Üniversitesi arasında 1999 yılında uygulamaya konulan Belediye Teknik Eğitim Kursları BELTEK'ler, işsizlerin iş bulmasında ve piyasaya ara eleman yetiştirmekte önemli işlev görüyor. Her yıl 8 bin kişinin eğitim gördüğü BELTEK'lerden, bugüne kadar 150 bin kişi mezun oldu. Gazi Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından Merkez Kampusü'nde 50 branşta mesleki, teknik, sosyal ve kültürel eğitimlerin verildiği BELTEK'te; akademik olanaklar, ücretsiz ve sınavsız bir şekilde "Hayat Boyu Öğrenmek" isteyenler için seferber ediliyor.

50 BRANŞTA EĞİTİM VERİLİYOR
Gazi Üniversitesi'nin akademik birimleri ve öğretim elemanları tarafından verilen eğitimler, 10 ana başlıkta altında gerçekleştiriliyor. Her yıl gelen talepler doğrultusunda açılan kurs programlarında, 2016-2017 eğitim yılında 50 farklı branş bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi ve Üniversite tarafından oluşturulan BELTEK Koordinatörlüğü gözetiminde verilen eğitimler, Gazi Üniversitesi Merkez Yerleşkesi'nde bulunan laboratuar, atölye ve dersliklerinde işleniyor. 2 ve 3 aylık dönemlerden oluşan kurslar veriliyor. Kursiyerler, 2 aylık dönemde 72 saat, 3 aylık dönemde ise 108 saat üzerinden ders alıyor. Tamamen ücretsiz olarak verilen kursları başarıyla bitiren kursiyerler, Büyükşehir Belediyesi, Gazi Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın imzasının bulunduğu sertifikalara sahip oluyor.

KONYA'DAN, ESKİŞEHİR'DEN ÇORUM'DAN GELİYORLAR
Gazi Üniversitesi öğretim elemanları tarafından BELTEK'lerde verilen nitelikli ve profesyonel eğitimler, sadece Başkentlilerle sınırlı kalmıyor. BELTEK'ler, yaşadıkları şehirde istedikleri branşta eğitim alma imkanı bulamayanlara da fırsat sunuyor. Konya'dan Eskişehir'e, Çankırı'dan Çorum'a kadar farklı yaş ve meslekten birçok kişi, BELTEK'lerde eğitim almak için günübirlik olarak kilometrelerce yol kat ederek, başkente gelip kurslara katılıyor.
BİZE ULAŞIN