Daha güçlü bir Türkiye’de daha güzel yarınlar için Evet

Türkiye’yi Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne taşıyacak referandum için geri sayım başladı. SABAH Ankara 16 Nisan’da yapılacak referandum öncesinde sokağın nabzını tuttu. Başkentliler kararını çoktan vermiş. “Dünden daha iyi bir ülke için, ekmek için, özgürce evlatlarımızı büyütmek için evet” diyen vatandaşlara göre ‘evet’ demek bir memleket meselesi...

Daha güçlü bir Türkiye’de daha güzel yarınlar için Evet
ÇÜNKÜ SÖZ MİLLETİN OLACAK
Ulus Şan Sokak'ta 35 yıldır ayakkabı yapan esnaf Kamil Gökdere (48),
yeni sistemi oylayacağımız referandum için "Büyük Türkiye hayalimiz var bunun için evet" diyor. Gökdere, "Ben bu işe darbe döneminde 1980'de başladım. O günden bu güne dükkânım, işçilerim oldu. İşlerimi büyüttüm. O günleri yaşamak istemiyorum. Benim bir Türkiye hayalim var, dükkânımı büyütme, çalışan sayımı artırama hayalim de var. Bu memleket için evet diyorum. Bir de artık söz milletin olacak" diye konuştu.

HAYALLERİM İÇİN 'EVET' DİYECEĞİM
Hükümet Caddesi'nde yıllardır simit sattığını söyleyen Emre Öncül
de, "Ben Erdoğan'a hayranım ama bakın burada memleketim için evet diyeceğim. Biz Erdoğan'ı değil ülkemizin yeni sistemini oylayacağız insanlar bunu yanlış anlıyor. Ben daha gencim ülkemdeki istikrar ve büyümenin sürmesini dolayısıyla kendi iş yerimi açmak istiyorum. Benim ve ülkemin hayalleri için bu sistem gerekli" ifadelerini kullandı.

BU SİSTEM BİZİ GERİYE GÖTÜRÜYOR
Yaklaşık 15 yıldır balıkçılık yaptığı belirten Ankaralı Vedat Alpay (30)
ise memlekete istikrarın denetlenebilir tek kişi ve düzelmiş yeni sistemle geleceğini söylüyor. Alpay, "Çift başlılık olmaz. Türkiye'mizin geleceği için seçimle gelmiş, kanun önünde şeffaf bu sistemin siyasetçisine ihtiyacımız var. Koalisyon, çok partili hayat vs. hepsini yaşadık artık sürekli bizi geriye götüren bu sisteme dur demek için evet diyeceğim" dedi.

ARTIK KUTUPLAŞMA BİTSİN İSTİYORUM
Evet kararında en büyük etkenin siyasi tarihimizdeki olaylar olduğunu belirten öğretmen Sema Beşkaya (25),
" O günden bugüne bir kutuplaşma var bu bitsin istiyorum. İkili çekişmeler sağlam ve güçlü siyasi iradenin 90 yıldır prangası. 90 yılda kurulan hükümet sayısını unuttum. Ben artık güçlü ve bağımsız bir ülke istiyorum" dedi.

ESKİDEN İŞ BULAMAZDIM, ŞİMDİ İŞLERE YETİŞEMİYORUM
Geçimini boyacılıkla sağlayan 30 yaşındaki Erol Kandemir
'in evet gerekçesi ise çok anlamlı. Kandemir, elime fırçalarını alıp, boya tenekeleriyle ülkenin her yerini dolaşıp, ışıl ışıl boyamak için 'evet' diyeceğini söylüyor. Kandemir, "Önceden elimde fırça ile dolaşır iş yapamazdım ama şimdi siyasilerin bile evini boyuyorum" dedi.

18 YAŞ BENİ CEZBETTİ
25 yaş ında olan ve bir genç olarak yeni sistemdeki seçilme yaşı kararından büyük memnuniyet duyan mühendis Gamze Demir ise
"18 taşında seçilebilecek olması beni cezbetti. Bu harika bir şey. Seçtiğim gibi genç yaşta ülkem için karar verici olacağım bir umut bu. 9 milyon genç için bu önemli. Bu sistemi istiyorum çünkü bu sistem geleceğine biz gençleri koyuyor. Ayrıca çift başlılık, koalisyon, düzensizlik istemiyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN