Diyaliz hastaları hastanede okuma yazma öğreniyor

Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyaliz Merkezi’nde okuma yazma bilmeyen diyaliz hastaları, vakit geçirmek ve mutlu olmak için okuma yazma öğreniyor

Diyaliz hastaları hastanede okuma yazma öğreniyor
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyaliz Merkezi'nde okuma yazma bilmeyen hastalara tedavilerinin yanı sıra okuma, yazma, ahşap boyama ve kitap okuma etkinliği eğitimi verilerek hastaların moral bulmaları sağlanıyor. Diyaliz merkezinde okuma yazmanın dışında ahşap boyama, kitap okuma etkinliği de yapılıyor. Bu aktiviteler sayesinde hastalar moral buluyor, mutlu oluyor ve psikolojileri düzeliyor. Boyanan ahşapların sergilenerek satılması ile yeni etkinliğin malzemelerinin alınması sağlanıyor.

ÇIRAK USTAYI GEÇTİ
17 senedir diyaliz hastası olan ve okuma yazmayı hastanede öğrenen Hülya Demirel (46), "Burada ders yapıyoruz, boyama yapıyoruz. Okuma bilmiyordum, hiçbir yere gidip gelmeyi bilmiyordum. Burada her şeyi öğrendim. Okumayı öğrendikten sonra her işimi yapabiliyorum, her tarafa gidebiliyorum. Önceden gidemiyordum. Okuma yazmayı öğrendikten sonra telefonla arama da yapabiliyorum" dedi. Diyaliz hastası olan ve hastanede vaktini ahşap boyama yaparak geçirdiğini belirten Necla Bursalı ise zamanın nasıl geçtiğini anlamadığını ve çok mutlu olduğunu söyleyerek, "Evlendim, çocuğum oldu. Doğum yaptıktan sonra böbreğimde sıkıntı oldu. Ağustosta buraya geldim. Daha sonra ahşap boyama karşıma çıktı, çok mutlu oldum. İlk önce acemilik çektim ama daha sonra hırs yapmaya başladım. 'Çırak ustasını geçti' diye boşuna dememişler, ben de öyle oldum. Hocama 'ne varsa getir, ben yapayım' diyorum. Tansiyonum düşmese yapacağım. Tansiyonum düştüğü için malesef dinlenmek zorunda kalıyorum. Memnunum, çok mutluyum" diye konuştu. Hastanede okuma yazma derslerine katılan 30 yaşındaki Dursiye Tonkas da, "1 yıldır buradayım. Okuma yazmayı çözüyoruz. Evde de okutan olsa daha güzel okuyacağız" diyerek mutluluğunu anlattı. Diyaliz hastalarına okuma, yazma öğreten Çankaya Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinden Aysel Yılmaz, "Onlar iyi olduğu sürece derslerimiz daha tempolu geçiyor. Önemli olan zamanı verimli geçirmek" dedi.
BİZE ULAŞIN