Sıladan gurbete mektupla evet köprüsü

AK Parti Keçiören teşkilatı ilçede evi olan gurbetçilere ‘evet’ mektubu gönderdi. Mektuplara yanıt veren gurbetçiler “Oyunun farkındayız. Güçlü Türkiye için oyumuz tabii ki evet” dedi

Sıladan gurbete mektupla evet köprüsü
AK Parti il teşkilatları tarafından yazılan "Sıladan Gurbete" mektupları, Avrupa ülkelerinin sandık tehdidini alaşağı etti. Yurtdışında yaşayan ve Ankara'dan kendilerine yazılan mektupları alan Türkler sandığa koştu. Mektuplara, "Üzerimizde baskı var, oy kullanmak çok zor ama ülkemin bekası için sandığa gideceğim. Bugün başka bir gün. Bakanımızı sınır dışı ettikleri gece biz gurbette yetim kaldık, ikinci bir 15 Temmuz yaşadık" cevapları yazan gurbetçiler, dünyanın 16 Nisan oyununu bozdu, "Erdoğan ve Türk yetkilileri ülkemizde istemiyoruz" diyenlere tokat gibi cevap verdi.

İLK ÖRNEK ANKARA'DAN
AK Parti il teşkilatı organizasyonunda 'gurbetçilere evet mektubu' projesi başlatan Keçiören İlçe Başkanlığı Türkiye'de bir ilke imza attı. Yurtdışında yaşayan 3 milyon 50 binin üzerindeki seçmen için düğmeye basan teşkilat, Keçiören başta Ankara'dan binlerce gurbetçi seçmene 16 Nisan halk oylamasına davet eden "evet" mektupları gönderdi. Seçime iki ay kala gurbetçilerin yurtdışındaki adreslerine postalanmaya başlayan mektuplara verilen yanıtlar ise hem duygulandırdı hem de gururlandırdı. Söz konusu çalışmanın detaylarını SABAH Ankara'ya anlatan İlçe Başkanı Zafer Çoktan, "Türkiye tarihi açısından önemli bir dönüm noktası olacak ve şer odaklarının ittifak ettiği halk oylaması için gurbetçi vatandaşlarımızdan destek istedik. Valilik ve Nüfus müdürlüklerimizle ortaklaşa çalıştığımız projemiz ile yüz binlere mektup yazdık, tek tek gönderdik. Yazdığımız mektuplarda yeni sistem ve anayasa değişikliğini anlattık, ülkemize sağlayacağı kazançları ifade ettik. Bunun ilk örneği de Ankara'dan başlattık" şeklinde konuştu.

İDEOLOJİK AYRIM YAPILMADI
Mektuplara elektronik posta ve sosyal medya üzerinden dönüşler aldıklarını belirten Çoktan, "Keçiören'de evi bulunan 2 bin 800 gurbetçimiz başta yurtdışında bulunan 3 milyondan fazla hemşerimize gönderdik" dedi. Çoktan, "Onlarca arkadaşımızla hummalı bir çalışma sonucunda tüm mektupları çıkardığımız adreslere postaladık. Mektuplarda siyasi görüş ya da ideoloji ayırımı yapılmadı, CHP, MHP her görüşten gurbetçimize aynı mektuplar gönderildi. Günlerimizi aldı ama değdi çok güzel, yer yer ağlatan cevaplar aldık, geri dönüşler yapıldı. Gurbetteki kardeşlerimiz oyunun farkında, 16 Nisan'da sandığa bırakacakları oyun da farkındalar. Öyle güzel mailler attılar ki bize. Aldığımız bilgilere göre postalanan mektupların büyük kısmı adreslere ulaşmış. Türkiye seçmeninin yüzde 6,5'ine tekabül eden ve 57 ülkede kurulan sandıklarda oy verecek olan vatandaşlarımız inşallah güçlü Türkiye'den yana karar verecektir" ifadelerini kullandı.

HOLLANDA
ROTTERDAM

Sayın Başkan Zafer Çoktan, referandumda sandığa çağrı mektubunuzu aldım ama almasam da inanın yine 'evet' derdim. Sayın bakanımız Fatma Betül Sayan'ın buraya geldiği gün bizler burada 15 Temmuz gecesini yaşadık. Ülkemin bu inanç, özgürlük, emperyalist yandaşlarının karşısında dimdik durabilmesi, tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak inancını yaşatabilmesi için tabi ki bizde sonuna kadar varız biz de evet diyoruz.

AVUSTRALYA
Gönül kardeşlerim, Avustralya'dan Vedat Sezer... Gönderdiğiniz içten ve samimi 'evet' mektubu için teşekkür ederim. Bu mektup gelse de gelmese de biz zaten kararımızı ezelden 'evet' olarak vermişiz. Yüzde 69'un altında olacağına inanmıyorum. Allah'ım, kulu Vedat'tan alsın, kutlu yolda yürümekte olan Recep Tayyip Erdoğan kulunun ömrüne katsın. Allah korusun Reis ölürse umutlarımız solar. Kutlu dava sekteye uğrar.

BELÇİKA
Bu mektup geldikten sonra ailecek sizleri ve güzel ülkemi konuştuk, biraz ağladık, biraz güldük. Aslında AKP'li bir aile olmasak da bu meselenin bir parti meselesi olmadığının da bilincinde olduğumuzu bilmenizi isterim. Dünya ülkelerine bakıldığı zaman şimdiye kadar olmayan bir Türkiye görüyorum fotoğrafta. Dört bir yandan saldıran Avrupa... Bunun nedeni büyüyen Türkiye... Hemen her gün yabancı medya haberlerinde Recep Tayyip Erdoğan'a saldırılıyor. Körü körüne değil, ülkeye hizmet verene hakkını vermek lazım. Referanduma oy kullanma çağrınızı aldık. Biz de 'evet' diyeceğiz. Gurbetçileri düşünen siz değerli AKP yöneticilerine teşekkür ederim.

AMSTERDAM
Posta yoluyla gönderdiğiniz mektup bizi çok sevindirdi. Siyasetle pek ilgimiz olmasa da hatta aile içinde farklı siyasi görüşlere sahip olsak da bu mektup bizi aynı, tek bir noktada birleştirdi; Vatan.. Oy kullanmaya gitmeyi bile düşünmezken, çünkü üzerimizde çok baskı var, evin reisi 'hadi bakalım mektup bizi sandıklara davet ediyor, ülkemiz için oy vermeye' dedi. Oyumuzu verdik, sayenizde çorbada tuzumuz oldu teşekkür ederiz... Emine Esen.

ALMANYA
KÖLN

TABİİ Kİ EVET:
Gönderdiğiniz mektubu aldım, bir gurbetçi olarak biraz buruk olsak da son günlerde yaşanan olaylardan bir umut daha yeşerdi içimde bu mektupla. Hiç bu kadar hırs yapmamıştım hayatımda... Buradaki alçaklara inat, ülkemin geleceği için, gazilerimize şehitlerimize vefa için tabi ki ben de varım tabi ki 'evet', Almanya'dan Oğuzhan.

MOLDOVA
Sevgili büyüklerim; gurbette okuyan bir kardeşiniz olarak bu mektup beni çok duygulandırdı. Vatanımdan uzaklardayken beni düşünüp böyle hasbihal etmeniz kendimi vatanımdaymış gibi hissettirdi. 16 Nisan referandumunda kısmetse vatanımda olacağım. Bu büyük ve tarihi günde; tek devlet, tek millet, tek vatan ve tek bayrak hedefimize uygun olarak 'tabiki evet' diyeceğim. 2023 hedefine ulaşmış, daha büyük bir Türkiye'de buluşmak ümidiyle selam. Şükrü İzmirlioğlu.
BİZE ULAŞIN