Bedenleriyle beraber hayatları da ayrıldı

Yaklaşık 5 ay önce başarılı bir operasyonla ayrılan 6 aylık siyam ikizi bebekler, kalbinde delik olan kardeşlerden birinin Ankara’da tedavi görmesi nedeniyle birbirlerinden uzakta büyüyor

Bedenleriyle beraber hayatları da ayrıldı
Kalça bölgesinden yapışık olarak 6 ay önce dünyaya gelen ve daha sonra operasyonla ayrılan siyam ikizi bebekler, kalbinde delik olan kardeşlerden birinin Ankara'da tedavi görmesi nedeniyle yaklaşık 5 aydır birbirlerinden ayrı büyümek zorunda kalıyor. Hatay'da 5 yıllık evli Miyase (42) ve Fuat Çakırkaya (42) çifti, dördüncü kez gerçekleştirdikleri tüp bebek tedavisi sonrasında ikizleri olacağını öğrenince çifte mutluluk yaşadı. Doğuma bir ay kala ikizlerin kalça kısmından yapışık doğacağını öğrenen ailenin mutluluğu bir anda şaşkınlığa dönüştü. Ekim ayında Antakya'daki özel bir hastanede toplam 6 kilo 50 gram olarak dünyaya gelen yapışık erkek ikizler, doğumdan yaklaşık bir ay sonra başarılı bir operasyonla ayrıldı.

Ali haydar 5 aydır tedavide
Aile, Ali Haydar ve Medyan İsa adlarını verdiği ikizlerin sağlıklı bir şekilde ayrılmasına sevinirken birinin kalbinin delik ve akciğerlerinde sorun olmasının üzüntüsünü yaşadı. Kalbinde sorun olan Ali Haydar'ın tedavisi 5 aydır Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde sürerken, anne Miyase de bu çocuğunun yanında kalıyor. Medyan İsa ise Hatay'da halasının yanında kardeşi ve annesinden ayrı büyümek zorunda kalıyor.

'Yaşadıklarımızı bir Allah bilebilir bir de biz'
Baba Fuat Çakırkaya, iki evladını ve eşini evlerinin kapısından girerken görebilmek için gün saydığını söyledi. Baba Çakırkaya, "Çocuk sahibi olmak için yaşadıklarımızı bir Allah, bir ben, bir de eşim bilir. Tüp bebek için başvurmadığımız yer kalmadı. Allah'a şükürler olsun ki en son Ankara'da 4. denememizde tuttu ve eşim gebe kaldı. Maliyeti çok fazla oldu, ortalama 55 bin lira ödedik. Biz eşimle bu parayı karşılamak için asgari ücretle çalıştık. Bir kısmını ödedik ödemeye de devam ediyoruz. Eşim orada, ben ise burada. 5 aydır ayrıyız, eşim daha evine gelmedi. Ben de ablamlarla kalıyorum" şeklinde konuştu.

'Masrafları karşılamakta çok zorlanıyoruz'
Bir otelde asgari ücretle çalıştığı için masrafları karşılamakta zorlandığını belirten baba Çakırkaya, evladının gözlerinin önünden gitmediğini, onu çok özlediğini ifade etti. Evladının hastaneden çıkıp annesiyle birlikte evlerine geldiği gün kurban kesip davul zurna çaldıracağını kaydeden baba Çakırkaya, tedavi masraflarını karşılamakta zorlandığını ve kendisine uzanacak bir yardım eli beklediğini sözlerine ekledi. Anne Miyase Çakırkaya da oğlu Ali Haydar'ın yoğun bakımda tedavisinin sürdüğünü bildirerek, bir an önce evlatlarının sağlıklı bir şekilde büyümelerini görmek istediğini dile getirdi.
BİZE ULAŞIN