Çanakkale ruhu sergide canlandı

Keçiören Belediyesi’nin tarihin en büyük zaferlerinden biri olan Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yılı nedeniyle düzenlediği sergi ziyaretçi akınına uğradı

Çanakkale ruhu sergide canlandı
Keçiören FTZ AVM'de açılan Çanakkale Sergisi'nde büyük destana dair eserler yer aldı. 20 stanttan oluşan sergide savaşta kullanılan silah, mermi, alet ve mühimmatın yanı sıra askerlerin kişisel eşyaları da sergilendi. Tarih şuuruna katkı sunan sergi özellikle öğrenciler tarafından merakla incelendi. Çanakkale destanının unutturulmaması için gayret sarf eden Keçiören Belediyesi ayrıca 3-8 Nisan arasında da Kartaltepe Kent Ormanı'na Çanakkale Savaşı Platosu'nu kurdu. Tiyatro ekibinin Çanakkale Savaşı'na dair bölümleri canlandıracağı plato ile tarih yazan kahramanların cephede yaşadıkları teatral canlandırmayla anlatılacak.

BU RUHU 15 TEMMUZ'DA GÖRDÜK
Sadece Keçiörenlilerin değil Ankaralıların da yoğun ilgi gösterdiği platonun, herkesi tarihi bir yolculuğa çıkardığına dikkat çeken Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak; "Çanakkale Geçilmez diyerek destan yazan kahramanlarımızı destanın 102. yıldönümünde bir kez daha rahmetle anıyoruz. Çanakkale geçilemediği için bu topraklarda bağımsızlığımızı koruduk ve bugün hür bir şekilde yaşıyoruz" diye konuştu. "Onlar vatanı kurtarmak için gittiler ve geri dönmeyi düşünmediler" diyen Başkan Ak şunları söyledi: "Onlar yedi düvele karşı aynı ruh, aynı inanç ve aynı imanla çarpışarak Türk ordusunun kahramanca şahlanışını gösterdiler. Amacımız gençlerimizin sağlıklı bir tarih şuuruna sahip olmasını genişletmektir. Çanakkale ruhunu 15 Temmuz'da bir kez daha gördük. Bu vatanın evlatları işgale, istilaya karşı durarak şehit oldular. Tarihin akışını değiştirerek tüm oyunları bozan kahraman milletimiz tarihinden güç almaya devam edecektir. Çanakkale Savaş Platosu'nu izlemeye tüm Ankaralıları davet ediyorum."
BİZE ULAŞIN