Sefaret esaretini mahkeme bitirdi

İsrail Büyükelçiliği’nin sokağı güvenlik gerekçesiyle trafiğe kapattırmasına karşı başvurulan Yüksek Mahkeme mülkiyet hakkının ihlal edildiğine hükmetti

Sefaret esaretini mahkeme bitirdi
Ankara'da İsrail Büyükelçiliği'nin bulunduğu sokağı güvenlik gerekçesiyle trafiğe kapattırmasına karşı verilen 14 yıllık hukuk mücadelesini mahalle sakinleri kazandı. Olağan yargı yollarının tüketilmesi üzerine Avukat Hüseyin Çakmak tarafından Anayasa Mahkemesi'ne taşınan davada Yüksek Mahkeme, mahalleli adına yapılan başvuruyu haklı bularak "mülkiyet hakkı ihlali" olduğuna karar verdi. İsrail Büyükelçiliği'nin bulunduğu Çankaya'daki Mahatma Gandi Caddesi ile Kahraman Kadın Sokak'ın, Elçiliğin güvenliğini sağlama gerekçesiyle 15 Mart 2001 tarihli Ankara İl Trafik Komisyonu kararı ile araç ve yaya trafiğine kapatılmasından sonraki süreçte tam bir hukuk maratonu yaşandı. Sokakta ikamet eden ve dükkânı bulanan Recep Tarhan adlı vatandaş ve bazı mahalle sakinlerinin 2003 ve 2005 yıllarında yaptığı başvurular üzerine, 17 Haziran 2005 tarih ve 2005/14-a sayılı UKOME kararı ile bariyerlerin kaldırılmasına karar verildi.

Adaletin tecelli etmesi mutlu etti
Ancak vatandaşların bu kararın uygulamaya geçirilmesi istemiyle yaptığı başvuru, davalı idareler tarafından zımnen reddedildi. Bundan sonraki süreçte uyuşmazlık ta ki 2015 yılında Anayasa Mahkemesi'ne taşınana kadar başvurular mahkemelerden geri döndü. Anayasa Mahkemesi tarafından incelenen dosyada, mülkiyet hakkının ihlal edildiğine, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına hükmedildi. Davacı Avukatı Hüseyin Çakmak, 14 yılın sonunda da olsa adaletin tecelli etmesinin mutluluk verici olduğunu belirtti.
BİZE ULAŞIN