Gerçeğe ‘evet’ yalana 'hayır'

AK Parti Ankara İl Teşkilatı, 16 Nisan öncesi ev ev gezerek vatandaşın kafasında oluşan referandumla ilgili soru işaretlerini gidermeye çalışıyor. CHP'lilerin vatandaşlara attığı 5 yalanı belgelerle çürüttüklerini belirten AK Parti'liler, seçimde 'Hayır' vereceklerin 'Evet'e döndüğünü ifade etti

Gerçeğe ‘evet’ yalana 'hayır'
Türkiye'yi Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve yeni anayasaya kavuşturacak 16 Nisan halk oylamasına iki hafta gibi bir süre kala gazetemiz, Ankaralı'nın siyasi ve bürokrat muhataplarına en çok sorduğu soruları belirledi. Seçim çalışmalarına başlanıldığı günden bu yana karşı argüman üretemeyen ancak amblemsiz broşürlerle 'kaçak' hayır propagandası yürüten CHP, bu kez de vatandaşın kafasını ürettiği 5 hayalet soru ile bulandırmaya çalışıyor. Anayasa değişikliğini 'diktatörlüğün' yazılı metni olarak tanımlayan CHP teşkilatı, "Eyalet-tek adam-yargı vesayeti-81 başbakan yardımcısı-18 yaş" olarak belirlediği 5 yalan sorunu anlatırken örneklerini 'Libya ve Irak' ülkelerinden veriyor. Oyunun farkında olan AK Parti Ankara teşkilatları ise CHP'nin yalan rüzgârını tersine çevirdi. AK Parti'liler, vatandaşın kafasını bulandırdıkları 5 soruya bilgi ve belgeli 5 cevap üreterek her gün sabah 09.00'dan akşam 23.30' a kadar süren ev ziyaretlerinde Ankaralı'ya tatmin edici cevaplar veriyor.

'EVET'E DÖNDÜLER
Gazetemizin katıldığı Çankaya ve Yenimahalle'deki ev ziyaretlerinde vatandaşların sorunlarını yanıtlayan AK Parti İl Tanıtım Medya Başkan Yardımcısı Mehmet Postallı, "18 yaş ile başladılar, yalanlarla dolu, uyduruk 5 soru ile vatandaşı zehirliyorlar. Hayırlarını anlatamayınca 'Evet'e saldırmaya, okumadan anlatmaya çalıştıkları anayasa paketini 5 başlıkla özetliyorlar" dedi. Postallı;"Ev sohbetlerinde onlarca 'Hayır'cı vatandaşımız 'Evet'e döndü, "bize böyle anlatmadılar, gözümüzü korkuttular, Türkiye yanacak" dediler, diyor vatandaşımız."SORU VE CEVAPLAR
Ülkemiz eyaletlere bölünecekmiş, evimize gelen ya da sokakta karşılaştığımız CHP'liler söylüyor, doğru mu?
İlk 4 madde kanunla koruma altında olduğu için böyle bir ihtimal yok, mümkün de değil. Gerek mevcu gerekse yeni anayasa da böyle bir madde yok. Yasal olarak şu anda seçtiğimiz Cumhurbaşkanı bile eyalet sistemini getiremiyor. Algı çalışması bu.

Tek adam yönetimi diyorlar, güç ve yetkiler bir kişinin elinde toplanacağı için diktatörlük tehlikesi varmış. Erdoğan gelecek ülkenin başına padişah olacak, Osmanlı'yı canlandıracakmış?
Anayasa'nın 104, 105 ve 106'ncı maddeleri buna hayat hakkı tanımıyor. Seçimle iş başına gelen hiçbir yönetici diktatör olamaz. Kaldı ki yüzde 50+1 oy ile başa gelinecek yeni sistemde diktatör olunması akla aykırı. Bugünkü anayasa da Cumhurbaşkanı bir kararname ile meclisi fesh edebiliyor. Ama yeni anayasa da bunun önüne geçiliyor, karşılıklı fesih var.

Yargıyı bir kişinin emrine veriyorlar, o kimi isterse onu seçecek. 80 milyon onun kanunlarına ve hukukçularına göre mi adalet görecek? Yeni sistemde Cumhurbaşkanı kanun yapamayacak, kanun yapıcı Meclis. Kanun yapıcı Meclis olacağı için denetime açık olacak, aslında Cumhurbaşkanı kendi üzerindeki denetimi artırıyor, yargı yolunu açıyor. Kırmızı ışıkta geçse ceza alacak artık. Denetime de açık.

Tüm illerde eyalet sistemi de getireceği için ülkeyi parçalayıp belirlediği 81 kişi ile idare edecekmiş doğru mu?
Anayasa'da bununla ilgili bir kanun yok, teamüllere göre ihtiyaç durumuna göre atanır, böyle bir şey yok. Eskiden iki olan başbakan yardımcılığı ihtiyaç doğup, ülke nüfusu artınca sayı 5'e çıkarıldı. Kaldı ki 81 sayısı tamamen provoke bir rakam.

CHP'liler "18 yaş maddesi ile AKP ülkede kuracağı tek adam yönetimini besleyecek, çocuğa göstermelik yetki verecek, sözü kendi söyleyecek" diyor?
25 olan seçilme yaşında bile yıllardır milletvekilimiz yok. 18 yaş tek başına kriter değil, yönetmelik, istenen şart ve koşullar var. Bugün 25 yaşta kriterler varsa 18'de de olacak.
BİZE ULAŞIN