Mogan’da temizlik Mart 2018’de bitecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Mogan Gölü’nde yürütülen temizlik çalışmalarının Mart 2018’de son bulacağını ifade ederek gölün korunması için gereken önlemlerin alınacağını söyledi

Mogan’da temizlik Mart 2018’de bitecek
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında imzalanan Mogan Gölü Dip Çamuru Temizliği İşbirliği Protokolü çerçevesindeki gölün dip çamurunun tarama işlemlerine Mayıs ayında başlanacağını belirten Bakan Mehmet Özhaseki, "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Mogan Gölü'nde çalışacak gemi donanım çalışmaları tamamlanmak üzeredir. Ayrıca çamur tarama işi ile beraber çamur susuzlaştırma ve nakliyesi işlerine ilişkin ihale süreçleri de aynı bakanlık tarafından başlatılmıştır. İhaleleri 63 milyon lira olan bu proje Mart 2018 tarihi itibari ile tamamlanacaktır" dedi.

"KİRLETMEYECEĞİZ"
Gölün kirlenmemesinin yolunu anlatan Özhaseki, "Buraya gelen tüm küçük dereler ıslah ediliyor. Kirliliği önleyecek her türlü tedbirler daha sonra belediyemiz tarafından alınacak. Bizde Çevre Bakanlığı olarak koru planlama alanı içerisinde olduğu için ihtimam göstereceğiz. Burayı hoyrat bir şekilde kullandırtmayacağız ve kirletmeyeceğiz. 15-20 sene önce burada kirlilik oluşturacak ne varsa bundan sonra bütün titizlikle engelleneceği için bundan sonra 50-60 yıl sonra burada bir kirlilik oluşmayacağını tahmin ediyorum. Gölün kıyısındaki hiçbir işletmenin dışarı gram kirli su vermesine, kirlilik oluşturmasına izin vermeyiz, vermeyeceğiz. Bunu net olarak söylüyorum. Bundan herkesin haberi olsun. Gölün kirlenmesine izin vermeyiz" dedi.

GÖLBAŞI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Bakan Mehmet Özhaseki ayrıca, "Proje ülkemizde, çevrenin korunmasına yönelik bu özellikte ve bu büyüklükte yapılacak ilk çalışma. Şuanda burada yapacağımız iş iç göllerde yerli ekipmanlarla bu büyüklükte, bu teknolojide yapılan tek iş. Avrupa'nın en büyük, dünyanın ikinci büyük işi önümüzde duruyor. Çevre adına hakikaten çok önemli bir iş yapacağız. Bu yüzden de son derece mutluyuz. Mogan Gölü'nün Gölbaşı ve Ankaraiçin ayrı bir öneme sahip" ifadele rini kullandı.


Özhaseki'ye Mogan ile ilgili yaptığı basın açıklaması esnasında çok sayıda bakanlık çalışanının yanısıra Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay da eşlik etti
BİZE ULAŞIN