Ahmet TEZCAN: “Adam değil, sistem eksik...”

Bunu ben demiyorum, Cumhuriyet Gazetesi'nin sahibi Nadir Nadi söylüyor yıllar önce; "Adamsızlık değil, sistemsizliktir" demiş asıl eksiği göstermiş.
Aşağıda ayrıntılı vereceğim. Önce referandum tartışmaları.. Yakından takip edebiliyor musunuz bilmiyorum?
Muvafık muhalif hep dikine bir söylemdir gidiyor. O hale geldi ki kampanyalarda AK diyene KARA cevap hazır, Anayasa maddelerini ise tartışan yok gibi. Muhaliflerle "Bir devlet iki milletiz" sanki.
Özellikle Cumhuriyet Gazetesi'ne bakıyorum, en katı muhalif, adeta bir başka ülkeden yayın yapıyor, hedefi de sistem değil adam! Oysa arşivine şöyle bir göz atsa sistemdeki arızayı ilk kendisinin sayfalara taşıdığını hemen görecek. Bakın, yıl 1949, ocak ayının 16'sı, Cumhuriyet, yeni hükümetin kurulma umudunu dile getirmiş. "Şemsettin Günaltay'ın Başbakan" olduğu haber veriliyor manşetten. "Dün hükümet kurulamadı, bugün umut var" diyor.

***

İsmet İnönü, yeni hükümeti kurması için Günaltay'dan önce 4 kişiye görev teklif etmiş. Dönemin en önemli gazetesi Cumhuriyet; "kimi itiraz etti, kimi mühlet istedi" diye yazmış. (Öyle ki "itiraz" kelimesi bile düzeltilemeden "itizar" olarak geçmiş sayfaya.) Yani kimse hükümeti kurmaya yanaşmıyor anlayacağınız, DP kokusunu almışlar. Kurulmaya çalışılan tek parti döneminin son hükümeti, 26 senelik iktidarın el değiştirmesine ramak kalmış.
Gazete, yaşananları "Kabine Buhranı" olarak değerlendiriyor. Nasıl olmasın?! 6 aylık Hasan Saka hükümeti, Parti Genel Sekreteri Kasım Gülek yüzünden istifa etmiş ki apayrı bir yazı konusu. Başbakan konuyu grup toplantısında izah etmek yerine istifayı tercih ediyor. Biri gidiyor ötekisi geliyor hükümetlerin, icraata vakit yok.
Demokratların gelişmeleri dikkatle izlediği de ifade ediliyor ayrı bir yazıyla.

***

Cumhuriyet'in Başyazarı Nadir Nadi'nin yazısı asıl önemli olan.
Galatasaraylı, Viyana'da siyaset okumuş, iktidar ile içli dışlı olan Başyazar Nadir Nadi, DÜĞÜM başlığını attığı aynı tarihli yazısında; "Devlet mekanizmasının belli bir İSTİKRARA kavuşmadığı takdirde müspet bir netice elde edilemeyeceği şüphesizdir.
Çünkü sık sık tekrarladığımız gibi, ASIL EKSİĞİMİZ ADAMSIZLIKTAN ZİYADE SİSTEMSİZLİKTEDİR."
Nadir Nadi'nin bu tespiti bugünün Cumhuriyet'ine bir şey ifade eder mi, Türkiye ağır-aksak bir sistemle daha ne kadar bekletilir ve kimin işine gelir?

BİZE ULAŞIN