‘Başka canlar yanmasın’ diye uyarıda bulundular

‘Başka canlar yanmasın’ diye uyarıda bulundular
Helyum gazı soluduğu için kalbi durarak hayatını kaybeden Eymen'in ailesi 'başka acılar yaşanmasın' diye aileleri uyardı
Eymen'in acılı annesi Gülhan Bayram, yetkililerin bir an önce helyum gazı ile ilgili tedbir alması gerektiğini dile getirdi
Gölbaşı'nda ablasının doğum gününden kalan uçan balonlardaki helyum gazını soluyan 9 yaşındaki Muhammed Eymen Bayram'ın hayatını kaybetmesinin ardından aile yaşadığı şoku üzerinden atabilmiş değil. Olay 2 Nisan'da Bayram ailesinin Gölbaşı'ndaki evlerinde meydana geldi. Balonlarla oynamayı çok seven ve helyum gazıyla sesinin değiştiğini görüp olayı eğlenceye çeviren Eymen, annesinden de helyum gazı ile sesini değiştirmesini istedi. Annesi helyum gazının kokusunun kötü olduğunu ve zarar verebileceğini söyleyip oğlunu uyardı ancak küçük çocuk dinlemedi. Televizyon programlarında olduğu gibi sesinin değiştiğini fark eden Eymen gazı içine çekti ve kalbi durdu. Helyum gazlı balonların dışının süslü olmasına ve ses değişikliği yaparak eğlence aracı olarak kullanılmasına aldanılmaması gerektiğini söyleyen acılı anne Gülhan Bayram, helyum gazlı balonları "uçan can alıcılar" olarak gördüğünü söyledi.

"Gözümden gitmiyor"
Oğlunun hareketsiz şekilde balonların üzerinde yatmasının gözünün önünden gitmediğini ağlayarak anlatan anne Bayram, "İlk önce Eymen'in uyuduğunu düşündüm. Yatağına kaldırmak için yere eğildiğimde morardığını fark ettim. Kalp masajı yaptık, suni teneffüs uyguladık. Ambulansla önce özel bir hastaneye götürdük, kalbi orda çalıştı. Hastanenin yoğun bakım ünitesi olmadığı için Gazi Hastanesine sevk edildi. 4 gün boyunca yoğum bakımda kaldı ama oğlumu kaybettik" şeklinde konuştu.

Uzmanlar uyardı: Boğucu etki gösteriyor
Helyum gazının patlayıcı ve yanıcı özellik göstermediği için balon şişirmede kullanıldığını ancak bu gazın "boğucu" etki gösterdiğini belirten uzmanlar, helyumun çok aktif bir gaz olduğu için akciğerlerde oksijen alımını engellediğini söyledi. Gelişen ani oksijensizlik nedeni ile kişi bayılma nöbeti geçiriyor, ayakta ise düşüyor ve yaralanıyor. Bol miktarda helyum sonrasında ise organlar duruyor ve ölümle sonuçlanıyor.

'Helyum gazlı balon satışı durdurulsun'
Minik kalbi 4 gün dayanabilen Eymen, Gölbaşı'nda toprağa verildi. Acılı anne Gülhan Bayram, helyum gazlı balonların satışının durdurulmasını talep etti. "Ben yandım başka anneler yanmasın, başka Eymenler ölmesin" diyen anne Gülhan Bayram, yetkililerden helyum gazı ile ilgili gerekli tedbirleri almasını istedi.

FATMA GÖKSU
BİZE ULAŞIN