Yatırım için ‘evet’ diyoruz

Yatırımcıların istikrarlı yönetimleri sevdiğini belirten Ekonomi Kulübü Genel Başkanı Taner Bozkurt bu nedenle 16 Nisan’daki referandumda ‘Evet’ diyeceklerini açıkladı

Yatırım için ‘evet’ diyoruz
16 Nisan'daki Yeni Anayasa Değişikliği ile ilgili referanduma 7 gün kala, Ekonomi Kulübü'nden evet kampanyasına büyük destek geldi. Ekonomi Kulübü, neden evet dediklerini bakanların katılımıyla Konya, Bursa, Urfa, İstanbul, Aydın, Ankara gibi il teşkilatlarında düzenledikleri programlarda anlatıyor. Ayrıca başkentin dört bir yanını "Ekonomik istikrar için evet", "Güçlü ve hızlı ticaretler için evet", "Yerli ve milli ekonomi için evet" sloganlarının yer aldığı afişlerle de donatan Ekonomi Kulübü, referandum için adeta seferberlik ilan ederek tüm gücüyle sahaya indi.

BELİRSİZLİKLER AZALTILMALI
Ekonomi Kulübü Genel Başkanı Taner Bozkurt, yeni anayasa değişikliği ve cumhurbaşkanlığı sistemini ekonomi dünyası perspektifinden değerlendirerek, referandum sürecindeki çalışmaları SABAH Ankara'ya anlattı. Bu süreçte ön çalışmalar yaparak referandum maddelerini incelediklerini belirten Bozkurt, "Tarihini bilmeyen geleceği de inşa edemez düsturuyla geçmişe, tarihe de baktık. KOBİ'ler, sanayiciler ve işadamları yatırım yapmak için önlerini görmek ve belirsizliklerin en aza inmesini isterler. Ancak Cumhuriyet tarihimiz bunun tam tersi olan pek çok örnekle doludur. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanan ekonomik krizlerin nedenleri arasında en çok vurgu yapılan unsur siyasi istikrarsızlıklar, çekişmeler, belirsiz iktidar süreleridir. Ayrıca yaşanılan darbe ve muhtıralar büyüme ve gelişme sürecimizi olumuz etkileyerek ülke ekonomisini geriye götürmektedir" dedi. Tüm yaşadığımız ekonomik ve hatta sosyal krizlerin temelinde çift-başlılık ve bu sistemin yarattığı çekişmeler, anlaşmazlıklar, uyumsuzluklar ve görüş ayrılıkları bulunduğunu belirten Bozkurt, "Türkiye'de yatırım yapmak, istihdam sağlamak isteyen yüzlerce, binlerce yatırımcı var. O yatırımı buraya aktarabilmeleri için ülkede bir istikrar olması ve dolayısıyla yatırımcının önünü görmesi şart. Uluslararası rekabetimizin artması ve yabancı sermayenin Türkiye'ye yatırım yapması için hem ulusal hem de uluslararası siyasette istikrar ve güçlü bir Türkiye şart. 16 Nisan referandumu, kriz, darbe, muhtıra, koalisyon ve belirsizliklere son verecek yeni bir hükümet sistemine geçiş için önemli bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirerek 'evet' diyoruz" görüşünü dile getirdi.


Taner Bozkurt, muhabirimiz Arda Topal'ın sorularını yanıtladı.

BAKANLARIN KATILIMIYLA 'EVET'İ ANLATIYORUZ
Neden evet dediklerini Konya, Bursa, Urfa, İstanbul, Aydın, Ankara gibi il teşkilatlarındaki düzenledikleri programlarda anlattıklarını söyleyen Bozkurt, "Şanlıurfa temsilciliğimizin gerçekleştirdiği programa Abdurrahman Dilipak konuşmacı olarak katıldı. Ardından Isparta temsilciliğimizin programı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti. Bir çok STK'ların katılımıyla gerçekleşen bu etkinliklerde neden evet dediğimizi açıklamamızın yanında halkımızı da "evet" demeye çağırıyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN