Gönüllere dokunan evet mesaisi

AK Parti Engelliler Komisyonu, referandum çalışmaları kapsamında başkentteki engellilerin kapısını çaldı. Engelliler, hizmetlerden memnun olduklarını söyledi

Gönüllere dokunan evet mesaisi
Yeni anayasa ve sistem değişikliğini oylayacağımız 16 Nisan halk oylaması kapsamında yürütülen 'evet' çalışmaları siyaseti aştı, yüreklere dokundu. Çalışmalar kapsamında Ankara'daki engelli vatandaşlara 600'den fazla program yapıldı, 4 bin vatandaşın sosyoekonomik sorunları çözüldü, tedavileri yapılıp, ihtiyaçları giderildi. Bin 430 mahallede yürütülen etkinliklerde ziyaret ettiğimiz engelliler, "Yapılanlardan çok memnunuz, her gün evimize geliyor, çayımızı içiyorlar. Hükümetimizin devamı, ülkemizin istikbali için evet çünkü bu devlet bizim kabuklarımızı kırdı" diyor.

4 BİN ENGELLİYE ZİYARET
AK Parti İl Engelliler Komisyon Başkanı Bülent Yılmaz, çalışmalar kapsamında Ankara'da engelli vatandaşlara yönelik sunulan hizmetleri anlattı. "4 bin engelli kardeşimizi 6'şar kez ziyaret ettik" diyen Yılmaz, "Partimizin 2,5 yıl önce aktifleştirdiği Engelliler Koordinasyon Merkezi (EKM) ile bu seçim sürecinde kardeşlerimizin adeta gönüllerine dokunduk. Süreci onlar için fırsata çevirdik, daha çok ziyaret edip, dertlerine derman olduk. Tüm engelli kardeşlerimize hızlı ve etkili bir iletişim sağlayabilmek için 25 ilçemizde bu EKM'leri oluşturduk. Şu anda her mahallede temsilci oluşturduk. Bu temsilciliklerle onların taleplerini daha hızlı almayı ve engellilere dönük etkili politika üretmeyi amaçladık. Bin 430 mahalleyi tek tek taradık. Bin 180 mahallede mahalle temsilcimiz var. Yani şu anda Ankara'nın her yerinde engelli kardeşlerimizle ilgilenen temsilcilerimiz var. Günde 230 aile geziyoruz. 4 bin kardeşimizi ziyaret ettik. Ziyaretlerimizde hükümetimizin yaptığı çalışmaları, haklarını anlatıyor, sorunlarını dinliyor ve çeşitli hediyeler götürüyoruz. Seçim çalışmaları kapsamında daha fazla ziyaret ettik. Hazırladığımız engelli birey formu ile ziyaretlerde onların sorun ve ihtiyaçlarını belirleyip önerilerinizi alıyoruz. Seçimi fırsata çevirdik, gönüllere dokunduk. Onlarla uyuduk, uyandık" şeklinde konuştu.

'İKİNCİ BİR AİLEM OLDULAR'
16 yaşındaki zihinsel engelli Batuhan Çelik, seçim çalışmaları kapsamında engelli vatandaşlara dönük yürütülen özel ilgi etkinliklerinden çok memnun. Çelik, "Bu ağabeylerimin elleri sürekli üzerimizde, okul çıkışı oyunlarımı hemen her gün onlarla oynamaya, büyümeye başladım. İkinci bir ailem gibiler adeta. Devletim beni özel eğitim aldırıyor, kurslara gönderip el becerisi kazandırıyor. Mahallemizde kurdukları engelli temsilciği sayesinde her an devletimi yanımda hissediyorum. Benim oyum yok, olsa koşa koşa evet derdim ancak gönül oyum her zaman devletimden yana" diye konuştu.

'KARANLIĞIMI AYDINLATTILAR'
SABAH Ankara olarak bizler de AK Parti teşkilatlarının engelli vatandaşlara yönelik söz konusu ziyaretlerine katıldık, vatandaşın memnuniyetini yerinde dinledik. Teşkilatın kendileri arasından seçtiği engelli mahalle başkanları ve parti üyelerini kapıda karşılayan vatandaşlarla 16 Nisan'ı, sorunlarını ve engellere dair yapılanları da konuştuk, gönüllerinden koparak yükselen 'evet' sözüne bizzat şahit olduk. Onlardan biri de iki gözleri de yüzde 95 görmeyen engelli Ali-Dilek Öztürk çifti. 16 yıl eski eşi tarafından gördüğü şiddetin ardından gözlerini kaybeden Dilek Hanım, 'neden evet'i gözyaşları içerisinde anlattı: "Bizimle yer sofrasına oturuyor, ağlıyor; yüzünü göremiyorum ama onun gözyaşlarını görmeyen gözlerimle hissediyorum. Bu adam ve kurduğu sistem bizim görmeyen gözlerimizi araladı, bizi biz yaptı. Sokağa çıktığımızda hürmet görüyoruz. Gelip evimizi temizliyor, sağlığımızla ilgileniyorlar. Bizi tatile götürüyor, meslek edindiriyorlar. Şu andaki dünyam bu hükümet sayesinde aydınlandı, Erdoğan için 'evet' diyeceğim. Onu yalnız bırakmayacağım."

'DEVLETİN ŞEFKATİ YUVAMIZA DOLDU'
Yaklaşık 9 yaşında eşekten düştükten sonra uygulanan yanlış bir tedavi sonrasında bir kolu kesilen Yaşar Pancar (58), "O dönemin hastanesi, sistemi kurban aldı kolumu. Ama bugünün Türkiye'si beni hayatla barıştırdı" dedi. Pancar, "Bu seçim kapsamında evime her gün devletimin bir yetkilisi geldi, beni çok memnun etti. Maddi-manevi destekler veriyorlar, evimize geldiklerinde oy değil bizden ihtiyaç listesi istiyorlar" diye konuştu.

'YARALARIMIZI SARIYORLAR'
Görme engelli Dilek Öztürk'ün eşi Ali Öztürk de yüksek tansiyon sonucu gözlerini kaybettikten sonra Dilek Öztürk'le tanıştığını belirterek, "Hükümetimiz bizleri bir an bile yalnız bırakmıyor. Çat kapı çayımı içip dertlerimizi dinlemeleri, kimi zaman bir doktorla kimi zaman da uzmanlarla yaptıkları bu ziyaretlerde yaralarımızı sarıyorlar" dedi.
BİZE ULAŞIN