Şehit kardeşlerimin vebali üzerlerine olsun

15 Temmuz’da Külliye’nin taranmasından sağ çıkan Tahir İkiler, Kılıçdaroğlu’nun kontrollü darbe sözüne tepki gösterdi: “Bizi kontrollü şekilde nasıl katlettiklerini görmesini isterdim”

Şehit kardeşlerimin vebali üzerlerine olsun
Külliye şehidi Cuma Dağ ile birlikte hain cuntacılara omuz omuza direnen ve "FETÖ'ye de ölüme de kahramanca direndi" ve "15 Temmuz Gazisinin hayali gerçek oldu" başlıklarıyla haberleştirdiğimiz Gazi Taha Bilgin'i o gece hastaneye taşıyan Başkent Tiyatroları Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler, Sabah Ankara'ya konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP milletvekillerinin "kontrollü darbe" ve "denize sökeriz" gibi söylemlerine ve 15 Temmuz gecesi kaçışlarına tepki gösteren İkiler, gözyaşlarına hakim olamadı. O gece Külliye'nin taranmasından sağ çıkabilen İkiler, Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili de konuşarak, "1071'den 15 Temmuz'a kadar uzanan bu milli mücadele ruhundan 'hayır'a oy çıkması mümkün değil" dedi.

"KONTROLLÜ KATLEDİLDİK"
15 Temmuz gecesi vatan hainlerine, işbirlikçilerine karşı sokağa çıktığını belirten İkiler, "Eğer kontrollü bir darbe varsa şayet, Maraş'ta Sütçü İmam'ın başına gelenler de kontrollü darbeydi. Kontrollü darbe diyenlerin bizi kontrollü şekilde katlettiklerini görmelerini isterdim. O helikopterin kendi tanklarındaki kendi vatan hainlerini korumak için o meydana gönderdiği uçaksavar mermileriyle o masum insanları nasıl katlettiklerini görmelerini isterdim. Orada bize yaşatılan şeyleri görmek için insanın vicdanı olması gerekir. Eğer bu yaşadıklarımızın üçte birine sahip olsalardı o sözleri söyleyemezdi" dedi. Gazi İkiler, o şanlı gecede daha Cumhurbaşkanı çağrıda bulunmamışken sokağa çıktığını söyleyerek, "Biz adeta o gece korkuyu korkutmuştuk. Biz hain cuntacılara karşı direnirken, 'kontrollü darbe' diyen şahsiyet de havalimanından kaçıyordu. Beni ve benim gibi düşünen insanları oyunu makarnaya satan insanlar olarak görenleri o gece kucaklarında makarna eve erzak yaparken, bankamatiklerde sıraya girerken gördüm. Küçümsedikleri insanlar ise tüm yüreğini cesaretini ortaya koyarak bir kez daha milli mücadele ruhunu ortaya koyarak 15 Temmuz ruhunu ortaya koydular" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o gece korkusuzca yaptığı çağrının hayati önem taşıdığını ifade eden İkiler, "Biz saat 11 gibi sokağa çıktığımızda bazı insanlar Cumhurbaşkanı yurtdışına kaçtı, bu bir tiyatro sözleriyle bizi yolumuzdan döndürmek istedi. Eğer Cumhurbaşkanımızın korkusuzca sahneye çıkarak halkına sokağa çıkın çağrısı yapmasaydı emin olun ben ve benim gibi insanların tüm ümitleri toprağa dökülecekti. Ama Cumhurbaşkanımız bize büyük bir umut ve güç verdi. Diğer darbeler gibi başarılı olarak tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak, artık ne derlerse yapan bir millet haline dönecektik" şeklinde konuştu.

BU RUHU KİM, NASIL DENİZE DÖKEBİLİR Kİ?
Gazi İkiler hain darbe girişiminin başarısız olmasıyla birlikte sessizliğe gömülen kitlenin bu referandum sürecinde tekrardan sahneye çıktığını anlatarak, "O gün yalanlarıyla bizi yolumuzdan döndürmek isteyenler şimdi afedersiniz ama saçmasalak ifadelerle canımızı yaktıklarını gördüm. Bu milli mücadele ruhuyla, bizim duygularımızla kimsenin oynamaya hakkı yok. Sen kimi denizi döküyorsun ya? Şehit kardeşlerimizin vebali üzerine olsun. O gün insanların hastaneden çıkarak tekrar meydanlara çıktığını gördük. Yaralı bir şekilde tekrardan vatanına sahip çıkan bu insanları sen nasıl denize dökebileceğini düşünürsün? Ben o gece ilk defa gerçek milli iradeyi gördüm" dedi.
BİZE ULAŞIN