Kriz merkezleri faaliyete başladı

Ankara Valiliği referandum öncesi güvenliği üst seviyeye çıkardı. Vali Topaca, faaliyete geçen “kriz merkezleri” ile sorunsuz şekilde oy kullanılacağını söyledi

Kriz merkezleri faaliyete başladı
Ankara Valisi Ercan Topaca, düzenlediği basın toplantısıyla yarın gerçekleştirilecek referandum için aldıkları güvenlik tedbirlerini anlattı. 3 milyon 853 bin 894 seçmenin, 10 bin 336 sandıkta oy kullanacağı başkentte 14 bin 974 güvenlik personelinin görev yapacağını kaydeden Vali Topaca, referandum sürecinin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için elektrik, su, ulaşım, telefon gibi hizmetlerle ilgili kurumların bünyesinde kriz merkezleri oluşturduklarını söyledi. Topaca, "Bu amaçla tedbir alacak, tedbirleri koordine edecek birçok kriz merkezimizde faaliyete geçildi. Kriz merkezlerin tamamı valilik bünyesindeki kriz merkezimiz koordine edecek. Herhangi bir sıkıntı olduğu zaman anında müdahale edecek gerekli tedbirleri almış durumdayız. Bunların hepsi referandum sürecinin rahat ve huzurlu bir şekilde geçmesine dönük olacaktır. O konuda vatandaşlarımıza rahat bir şekilde buyurun gelin oyunuzu kullanın, yolda sokakta umuma açık her yerde biz yarız, tedbirlerimizi aldık diyoruz" dedi.

LOKANTALAR AÇIK OLACAK
Vali Topaca vatandaşlara özellikle duyurmak istedikleri uyulması gereken bazı kanun, hüküm ve yasakları şu şekil sıraladı: "16 Nisan referandum günü alkollü içki satılması ve umuma açık alanlarda içilmesi yasaktır. Oy süresince kahvehane, kıraathane, internet kafe gibi umuma açık eğlence ve istirahat yerleri kapalı olacak. Sadece lokantalarda yemek hizmeti verebilir. Yine oy verme süresi içerisinde saat 18.00'a kadar düğün de yapılamıyor. 18.00'dan düğünlerin yapılmasında bir mahsur olmadığını ifade etmek istiyorum. Ayrıca emniyet görevlisi, polis, jandarma dışında silah taşımak yasaktır. Bunun cezai hükümleri vardır. Ruhsatım var diyerek silahla sokağa çıkılmaması gerekiyor." Oy vermeye gitme imkanı olmayan engelli ve evde bakım hizmeti verilen yaklaşık 10 bin civarındaki yaşlı vatandaşların oy kullanabilmeleri için özel hizmet de vereceklerini açıklayan Topaca, "Bu vatandaşlarımız tek tek tespit edildi, onlarla irtibata geçildi halk müdürlüğümüz tarafından. Onları da görevlilerimiz evlerinden alıp sandık alanıan götürüp oylarını kullandırıncaya ve ardından ikamet ettikleri yerlere getirine kadar hizmetimiz olacak. Topaca, "Oy pusulalarının sandıkların okullara intikal ettirilmesi dahil polisimiz, askerimiz bunları alan kamu görevlilerine refakat etmek suretiyle 1691 sandık, alanına intikal ettirilecek" dedi. Vatandaşlar 0312 303 65 05 no'lu telefonu arayabilecek.
BİZE ULAŞIN