Ankara’dan Niğde’ye 4 milyarlık yol

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara-Niğde arası 275 kilometrelik otoyolun ihalesini yaptıklarını belirtti. Bakan Arslan yolun 4 milyar TL’ye mal olacağını açıkladı

Ankara’dan Niğde’ye 4 milyarlık yol
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars Valiliği'nde düzenlediği basın toplantısında Ankara-Niğde arası 275 kilometrelik otoyolun bedelinin 4 milyar 31 milyon TL olduğunu söyledi. Bakan Arslan, "Biz daha önce deklere etmiştik. Ankara-Niğde arası 275 kilometre otoyol ve buna bağlı 55 kilometrelik bağlantı yollarının ihalesini yap-işlet-devret modeliyle yaptık. Teklifleri aldık. Ülkemizin önde gelen 10 firması 5 ayrı grup olarak tekliflerini verdiler. Ve 5 grubunda dosyaları incelendiğinde 5'i de ön yeterliliklerini aldı" dedi.

YAPIM SÜRESİ 11 YIL
Yolun yapım süresi ile ilgili de teklif aldıklarını belirten Bakan Arslan, "Böylece süreye ilişkin, yani yarışma kriterimiz olan süreye ilişkin tekliflerini aldık. En kısa süreyi ERG İnşaat artı, Sezer İnşaat'tan oluşan ortak girişim grubu verdi. Bu işin yapım süresi dahil olmak üzere 11 yıl 10 ay 17 gün ve bedeli 4 milyar 31 milyon Türk lirası. Bundan sonra mali ve teknik tekliflerin nihai, detaylı incelemeleri yapılacak. Ve daha sonra kesin sonuç açıklanmış olacak. Ama memnuniyetle ifade etmek isterim ki ülkemizin büyük projeleri hız kesmeden devam ediyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN