Sandığa Yeni Türkiye ilgisi

Cumhuriyet tarihinin en önemli referandumu dün gerçekleşti. Başkentte de vatandaşlar tüm Türkiye’de olduğu gibi yeni hükümet sistemiyle ilgili seçimini yapmak için sandıklara akın etti

Sandığa Yeni Türkiye ilgisi
Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini öngören Anayasa değişikliği için halk oylaması saat 08.00'de başladı, saat 17.00'de sona erdi. İl genelinde kurulan 10 bin 336 sandıkta, 3 milyon 853 bin 894 kişi oy kullandı. Yaklaşık 15 bin polis ve jandarma referandum süresince görev yaptı. Vatandaşların ve sandık görevlilerinin intikallerini kolaylaştırılmak amacıyla EGO otobüsleri, metro ve Ankaray ücretsiz olarak hizmet verdi.

"TÜRK HALKI İYİSİNİ BİLİR"
Sabah saatlerinde sandık başına gelen Ankaralılar, oy kullanmanın önemini vurguladı. Başkentte, kimisi kucağında bebeğiyle kimisi de köpeği ile oy kullanmaya geldi. Oy kullanmak için çocuklarının yardımıyla sandık başına gelen Önay Zan, "Oy kullanmak çok önemli. Referandumun memleketimiz, milletimiz ve geleceğimiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi. Cumhuriyet tarihinin en önemli referandumunda oy kullandığını dile getiren Yusuf Dalbudak da, "Bilinçli yaşamak ve çocuklarıma iyi bir gelecek bırakmak için ben de oy kullandım. Hayırlısı neyse o olsun" dedi. Referandum yapıldığı için mutlu olduğunu dile getiren Atanur Demirelli ise, "Ülkenin kaderini belirleyen bir seçimin vatandaşa sorulmasından dolayı çok mutluyuz. Demokrasi için çok hayırlı bir iş. Türkiye'de vatandaş bilinçlidir, ne yapacağını bilir, demokrasiye sahip çıkar. Türk halkı en iyisini bilir ve en iyisini yapar. Bu saatten sonra vatandaşa ve politikacılara düşen iş bu sandıktan çıkan sonuca başımızı eğmektir" diye konuştu. Vatandaşlık görevi olan oy kullanmanın önemine değinen Sibel İçöz, "Referandumda herkes vatandaşlık görevini yapmalı. Oy kullanmak demokrasinin en önemli ayağı. Aydınlık, huzur dolu bir Türkiye hayalimizle biz de gelip oy kullandık. Ülkemiz için en iyi sonuç neyse o olsun" şeklinde konuştu. Öte yandan Altındağ Hayme Hatun İlkokulu'nda sandık görevlisi Muzaffer Babayiğit, sabah erken saatlerde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

TÜLAY CANBOLAT - AYKUT GÖREN - FATMA GÖKSU
BİZE ULAŞIN