‘Sıra dışı okur’ Emirhan kütüphane müdavimi

Kırıkkale’de, beyin felci nedeniyle yürüme ve konuşma güçlüğü çeken 12 yaşındaki Emirhan, okuma tutkusuyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı Sıra Dışı Okurlar belgeseline konu oldu

‘Sıra dışı okur’ Emirhan kütüphane müdavimi
Kırıkkale'de, doğum öncesi merkezi sinir sisteminin hareket işlev alanlarının hasar görmesinden dolayı beyin felci (serebral palsi) olan 12 yaşındaki Emirhan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı "Sıra Dışı Okurlar 7" belgeseline konu oldu. Günde 3-4 kitap okuyan Emirhan, kitap okumanın yaşı ve mazereti olmadığını gözler önüne seriyor. Halk Kütüphanesi'nin müdavimlerinden Emirhan, her gün geldiği kütüphanede hem kitap okuyor hem de arkadaşlarıyla zaman geçirerek sosyalleşiyor. Doğum öncesi serebral palsi olan Emirhan, 5 yaşına kadar annesi Yasemin Baran'ın okuduğu kitapları dinledi.

"OKUMAYA ENGEL YOK"
Okumayı öğrendikten sonra yaklaşık bin kitap okuyan Emirhan, 2015 yılında "En Çok Kitap Okuyan Okur" ödülünü kazandı. Emirhan'ın kitap okuma azmi, Kültür ve Turizm Bakanlığının hazırladığı "Sıra Dışı Okurlar 7" belgeseline de konu oldu. Ömer Seyfettin'in hikayelerini çok seven Emirhan, hiçbir şeyin kitap okumaya engel olmadığını ve okuma aşkının sınır tanımadığını herkese gösteriyor. Emirhan, yaz kış demeden kitap okuma aşkıyla her gün annesiyle kütüphanenin yolunu tutuyor.

'KÜTÜPHANE EMİRHAN İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR ÖDÜL'
Anne Yasemin Baran, oğlunun 5 yaşında kitap okumaya başladığını belirterek, şöyle konuştu: "Oğlum kitapları çok seviyor, devamlı okuyor. Her gün kütüphaneye getiriyorum. Kütüphaneyle tanışınca hem sosyalleşti hem de çeşitli etkinliklere katıldı. Burası Emirhan için çok değişik bir ortam. Arkadaş çevresi çok gelişti. Aynı zamanda evde de eğitim görüyor. Burada bir çok arkadaş kazandı. Kütüphane, Emirhan için çok büyük bir ödül."
BİZE ULAŞIN