Ekonomi dünyası umut tazeledi

Ankara ekonomi dünyası, referandumdan “evet” çıkması ile birlikte umut tazeledi. STK’lar, yeni sistemin sağladığı istikrar ve güvenle durgunluğun sona ereceğini, yatırımların hızlanacağını dile getirdi

Ekonomi dünyası umut tazeledi
Ankara ekonomi dünyası ve sivil toplum kuruluşları, anayasa değişikliğine ilişkin referandumun halktan 51.4 ile onay almasını değerlendirdi. "Evet" ile Türkiye'nin önünde açılan yeni dönem için yapılan yorumlarda istikrar, umut ve güven vurgusu ön plana çıktı. İşte o değerlendirmeler:

GÜÇLÜ BİR KALKINMAYI KALICI HALE GETİRECEK
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Başkanı İlhan Erdal: "Biz güçlü bir yönetim sisteminin Türkiye'yi daha güçlü bir hale getireceğine inanıyoruz. Yeni sistem, piyasalara canlılık getirmekle birlikte yatırımcının önünü görmesi ve uzun vadeli yatırım projelerini hayata geçirmesine ortam sağlayacaktır. Sandıktan çıkan sonucun ekonomik istikrarı ve daha güçlü bir kalkınmayı kalıcı hale getireceğini düşünüyorum. İş dünyası olarak demokrasimize sahip çıkarak ülkemizi, 2023 vizyonumuz ve hedeflerimiz başta olmak üzere, her alanda daha da ileriye taşıyarak üretmeye ve güçlenmeye devam edeceğiz. Kazanan Türkiye oldu diye düşünüyorum."

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE BİR MİLAT
Onursal Gayrimenkul Geliştirme AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün: "Bizim gibi ülkelerde piyasaların en büyük beklentisi istikrarlı siyasettir. Bu nedenle 16 Nisan referandumu çok ama çok önemliydi; özellikle de gayrimenkul sektörü için. Bugünden sonra ekonominin can damarı olan gayrimenkul sektöründe de bir milat yaşanacağına inanıyorum. Bu referandum ile Türkiye açısından zor günler geride kalırken, sektörler de derin nefes aldı."

GÜZEL BİR GELECEĞE GİDECEĞİZ
Otonomi, Başkent Otomotivciler Derneği (BOD), Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç: "Birliğin bütünlüğün sağlanacağı, tüm Türkiye'nin bir olabileceği güzel bir geleceğe gideceğiz. Bundan sonra işimize gücümüze odaklanıp çalışmaya devam etmemiz lazım. Ülkemizin üretime, istihdama, markalaşmaya ihtiyacı var. Önümüzdeki dönemde ekonominin ana gündem maddesi seçim olmayacağı için de yapısal reformların bir an önce gerçekleştirilmesi gerekiyor."

GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN ATILMIŞ EN BÜYÜK ADIM
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran: "Aziz milletimiz güçlü ve büyük Türkiye hedefine ve çocuklarımızın geleceğine sahip çıktı. Yeni Anayasa, sistemdeki tıkanıklıkları ortadan kaldırarak demokrasimizin standartlarını yükseltecek, milli birliğimizin ve ekonomimizin daha da güçlenmesini, Türkiye'nin uzun vadeli stratejik hedeflerine ulaşmasını sağlayacaktır. Kalıcı bir güven ve istikrar ortamını tesis edecektir."

MESLEKİ EĞİTİM REFORMUNA HIZ VERİLMELİ
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir: "Artık süratle Türkiye'nin sorunlarına, üretime ve ekonomiye odaklanmalıyız. Türkiye'nin yeni bir büyüme hikayesine ihtiyacı var. Başta hukuk sistemi olmak üzere, adli ve idari yargı reformlarının, işgücü piyasaları reformunun, kamu harcama verimliliği ve reformunun, yatırım ve üretim ortamını iyileştirecek yapısal reformların ve özellikle mesleki eğitim reformunun süratle gerçekleştirilmesi gerekiyor."

BİRLİK, BERABERLİK VE ÜLKEMİZ KAZANDI
Ankara Sanayici İş Adamları Derneği (ASİAD) Onursal Başkanı Barış Aydın: "Anayasa referandumunun kazananı Türkiye'dir, milletimizdir. Bundan sonra bir olacağız, birlik olacağız. Ülkemizi hem ekonomik anlamda hem de bundan sonraki dev projelerle şahlandıracağız. Yeni sistemin sağladığı istikrar ve güven ile yatırımlar hızlanacak böylece hem üretim, hem istihdam hem de ihracatımız artacak. 2023 hedeflerimize daha emin adımlarla yürüyeceğiz."

EVET'LE REFORMLARIN ÖNÜ ARTIK AÇILMIŞTIR
Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Ercan Kahraman: "Seçim atmosferi artık geride kaldı. Yoğun bir referandum propaganda süreci geçirdik. Herkes kendince değişiklikleri anlatmaya çalıştı. Şimdi artık ekonominin ön planda olduğu, siyasetin ekonomiye etki etmediği bir döneme giriyoruz. Sürdürülebilir büyümenin anahtarı olan ekonomik ve yapısal reformların hükümet tarafından hayata geçirilmesinin önü açılmıştır. Ülkemiz için ekonomimiz için, güzel bir gelecek olmasını diliyoruz."
BİZE ULAŞIN