2023’te 2 milyon hasta hedefi

İstanbul’dan sonra en fazla yabancı hastanın geldiği Ankara’da, 2023 hedefleri kapsamında dev bir adım atıldı. Artık daha çok hasta başkentte şifa bulacak

2023’te 2 milyon hasta hedefi
Ankara, Ortadoğu'dan gelen onlarca hekimin katıldığı sağlık turizmi paneline ev sahipliği yaptı. Her yıl yüzlerce yabancı hastayı ağırlayan başkent, sağlık turizmi için büyük bir adım attı. Dünyayı Türkiye'ye çekecek "Sağlığınız Dost Ellerde. Türkiye Yanı Başınızda" projesiyle dev yatırımlara start verildi. Hükümetin çalışmalarıyla önemli bir ivme kazanan sağlık turizminde komşu ülkeleri ülkemize getirecek çalışmalar hızlandı. Önceki gün Türk ve dünya hekimleri Ankara'da bir araya geldi, sağlıkta turizmi ve ülkemizin öncülüğünü masaya yatırdı. Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde Trabzon Halk Sağlığı Derneğinin (THASAD) Iraklı hastalara yönelik yürüttüğü, "Sağlığınız Dost Ellerde, Türkiye Yanı Başınızda" projesi ile başlatılan atak, yoğun çalışmalarla sürecek.THASAD Başkanı Prof. Dr. Murat Topbaş, Irak ile Türkiye'nin iki dost ülke olduğunu belirterek, proje kapsamında bu ülkede sağlık sorunları yaşayanlara el uzatacaklarını ve ülkeye sağlık taşıyacaklarını söyledi. Topbaş, "Çağdaş, kaliteli, ekonomik, bilimsel, başka ülkelerde gördüğünüzün çok üstünde bir sağlık anlayışımız var. Maalesef Irak'ta ciddi sağlık sorunları yaşanıyor. İşte bu noktada biz size dost elimizi uzatıyoruz. 'Sağlınız dost ellerde' dedik. Son bir iki yıldır turizm rakamlarında düşüş yaşanırken sağlık turizminin yüzde 2 büyüdü. Türkiye sağlık turizminde en gözde destinasyonlar arasında. Bazı alanlarda tedavi olmak birçok Avrupa ülkesine göre yüzde 60'a varan oranlarda daha ucuza mal oluyor" şeklinde konuştu.

DÖNÜŞÜM HEDEFİ 2023
Türkiye ve başkentteki sağlık olanaklarının detaylı olarak ele alındığı toplantıda, sağlık turizmi konusunda dünyanın 5 ülkesinden biri olan ülkemizin, 2023'te dönüşümünü tamamlayarak 2 milyon hasta hedefine ulaşacağı ifade edildi. Topbaş, Türkiye'den en fazla Rusya, Irak, Almanya ve Libya gibi ülkelerin faydalandığı belirtti.
BİZE ULAŞIN