‘Okul polisi tekrar göreve başlasın’

Uyuşturucuyla mücadele konusunda son dönemde atılan adımlara rağmen eğitimci ve veliler hâlâ endişeli. Özel bir okulun müdürü olan Atilla Keleş, ‘okul polisi’ için çağrıda bulundu

‘Okul polisi tekrar göreve başlasın’
Gençleri hedef alıp uyuşturucu batağının içine sürüklemek isteyen tacirler durmak bilmiyor. Özellikle okul, park ve bahçeleri mesken tutan tacirlerden rahatsız olan Ankaralı öğrenciler, velilere ve öğretmenlerine şikâyette bulundu. Uyuşturucu madde kullanım yaşının 12'ye düşmesi eğitimcileri ve velileri korkutuyor. Başkentte özel bir eğitim kurumunun müdürü olan Atilla Keleş, her geçen gün artan uyuşturucu madde kullanımı ve satışının engellenmesi için emniyet, eğitimci ve velilerin ortaklaşa çalışması gerektiğini belirtti. Keleş, zararlı maddeler hakkında bilinçlendirici seminer düzenlenmesini önerdi.

"OKUL POLİSİ OLMALI"
Uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele edilmesinin çok önemli bir konu olduğunu dile getiren Keleş, yarınlarımızı ve ülkemizi uyuşturulmuş gençlere bırakmanın sağlıklı olmadığını ifade etti. Eskiden olduğu gibi okullarda polis olması gerektiğini savunan Keleş, "En büyük eksiklerden birisi güvenlik önlemlerinin az olması. Şehrin giriş çıkışları nasıl ki kontrol altındaysa öğrencilerin de giriş çıkışları kontrol altında olmalı. Eskiden okul polisleri vardı. Özellikle son dönemlerde ülkemizde yaşanan gelişmeler nedeniyle emniyet her okula okul polisi tahsis etmiyor. Kolluk desteği çok önemli, okul giriş çıkışlarında polisin bulunup görünmesi bile caydırıcı olabilir. Okul polisi uygulaması devam etmeli. Okulların güvenli olması bir mahalle bir semtin güvenliği kadar önem arz ediyor" diye konuştu.

MESLEK LİSELERİ RİSKLİ
Uyuşturucu madde satışı yapan kişilere uygulanan cezai yaptırımların kullanan kişiler için de geçerli olması gerektiğini belirten Keleş, "Kullanan kişiler bir noktadan sonra satışa da başlıyor. Özellikle meslek liseleri çevrelerinde uyuşturucu madde satışının yüksek olduğunu duyuyoruz. Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) raporlarında en küçük uyuşturucu madde kullanan kişinin yaşının 12 olduğunu okuyunca korkum kat be kat arttı. Bir an önce yasal düzenlenme yapılmalı. Gençlerimizin uyuşturulmasına kesinlikle müsaade etmemeliyiz" diye konuştu.

Fatma GÖKSU
BİZE ULAŞIN