15 Temmuz fırsatçıları isyan ettirdi

Sahtekârlar bu kez de şehit ve gazileri hedef aldı. Başkentte kendilerini 15 Temmuz şehit-gazi derneği olarak tanıtan kişiler zarfla vatandaşlardan para topluyor

15 Temmuz fırsatçıları isyan ettirdi
FETÖ'nün 15 Temmuz ihanet girişiminin ardından fırsatçılar da boş durmuyor; vatandaşın manevi duygularını kullanan ve dernek adı altında örgütlenen kişiler, şehit ve gazileri de suistimal etti. Son bir yılda kurulan 50'si Ankara'da toplam 300'e yakın derneğin bu amaçla çalıştığını belirten Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar, "Özellik son 9 ayda bu tür sahtekârlıklar arttı Akşama kadar telefonlarımız susmuyor, onlarca şehit ve gazi ailesinden bu konuda şikayet alıyoruz. Kendilerini dernek olarak tanıtan bu kişiler 'şehit ve gazilere yardım' adı altında vatandaştan para topluyor. Böyle bir uygulamamız yok, vatandaşımız itibar etmesin, hukuki adımları atıyoruz" şeklinde konuştu.

"KAPI KAPI PARA TOPLU YORLAR "
Bu tür kişilerin "yardım" kılıflı sahtekârlık yaparken, inandırıcılığı artırmak için de vatandaşların evlerine zarf bıraktıklarını belirten Başkan Aylar, "Canını vatanına feda eden şehit ve gazilerimiz için bu tür STK ve kuruluşların çoğalması mutluluk verici ancak bu yüce mertebeyi bir rant kapısı olarak kullanmak başka. Şehitlik ve gazilik maalesef suistimal edilmeye, dernek adı altında bir araya gelen dolandırıcı zihniyetler tarafından yeni gelir kapısı olarak kullanılmaya başlandı. Haftalardır Türkiye'deki diğer şubelerimiz başta olmak üzere başkent Ankara'nın hemen her yerinden bu tür ihbarlar, dolandırıcılık şikayetleri alıyoruz. Vatandaşın kapısını dernek adıyla çalan bu kişiler, '10-20 TL'lik yardım zarflarını veriyor, gelirinin şehit ve gazi ailelerine gideceğini söylüyor. Yönetim kurulundaki isimlerin bile hayali olduğu merdiven altı bu dernekler, bizim vakfımızın adını kullanarak dahi para talep ediyorlar" dedi.

'GAZİLERİMİZ MAĞDUR'
Şu anda resmi izinle kurulmuş ancak kamu yararı dışında bu amaçlarla hareket eden 300'e yakın derneğin vatandaşı zarfla dolandırdığına dikkat çeken Aylar, "Gazilerimiz ve şehit ailelerimiz kırgın. Kendilerinin bu şekilde kullanılmasından çok üzgün" dedi. Aylar, "Ankara'da haklarında hukuki süreç başlattığımız bu derneklerden bazıları, işi o kadar abartmış ki; 15 Temmuz'da FETÖ'cü hainlere karşı direnen, kamuoyunda fazlaca bilenen şehitlerimizin adını kullanarak, onların ailelerine yardım adıyla para istiyorlar. Bu sahtekar dernekler, mantar gibi çoğalmaya devam ediyor. Ankara'da Cebeci, Kızılay, Dikmen, Kalecik, Hamamönü gibi semtlerde bulunuyorlar. İlinde hiç 15 Temmuz gazi ya da şehidi olmayan ancak o adla kurulan bu derneklere 'dur' demek gerek. Dün haine karşı göğsünü kahramanca siper eden gazilerimiz, şehitlerimizin ardında bıraktığı eş ve çocukları, bu dolandırıcılar yüzünden bugün gözü yaşlı. Bu kişiler yüzünden zaman zaman vatandaştan kötü muamele gördüklerini söyleyenler var" diye konuştu.

'ŞEHİTLİK SEKTÖR DEĞİL'
Şehit ve gaziliğin bir sektör haline getirildiğini, hükümetin acilen tedbir alması gerektiğini belirten Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Aylar, "Devletimizin bu iki gruba desteği hat safhada, onların ve ailelerinin paraya ihtiyacı yok varsa da arkalarında devlet var. Bu bir sektör değil" dedi. Aylar, "Şu anda çatı kuruluşu Türkiye Şehit Aileleri ve Gaziler Vakfı olan toplam üç dernek dışında diğerlerine itibar etmemek gerekli. Halkımızdan ricam evlerine gelen bu kişilerden vakıf adı ve ıslak imzasının bulunduğu yetki belgesi sunulmalı, vakfımız ya da emniyet birimlerine ihbar etsinler. Yardım yapacağınız derneği araştırın. Bizlerin para toplamak gibi bir uygulaması yoktur. Bağış toplayan değil kabul eden kuruluşlarız" diye konuştu.

"ÖZEL STATÜLERE BAĞLANSIN"
Legal görünümlü bu illegal derneklere "dur" denilmesi gerektiğini vurgulayan Aylar, "Biz vakıf olarak hukuki mücadelemizi başlattık ancak devletimizin de dernek kuruluşunda özellikle böyle özel konularda kuruluş şartlarını ağırlaştırılması. Bu iki alanda kurulacak derneklerde şartların özel statülere bağlanması" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN