Hacettepe’den Ünye’ye ödül

Hacettepe Üniversitesi, 2012’de kurulan Ünye Kent Müzesi’ni 2016’da ‘Yaşayan Kültürel Miras Müzesi’ne çeviren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’a ‘Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü’ verdi

Hacettepe’den Ünye’ye ödül
Hacettepe Üniversitesi'nde gerçekleştirilen 'Yaşayan İdareler ve Halk Bilimi Çalıştayı'nda 'Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi' örnek çalışma olarak değerlendirildi. Çalıştayda, konsept değişikliğine gidildiği Haziran 2016 tarihinden bu yana 11 binden fazla ziyaretçi ağırlayan ve UNESCO logosu kullanmaya yetkili Türkiye'deki tek Yaşayan Kültürel Miras Müzesi olan müze büyük övgü aldı. Çalıştaya Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, Prof. Dr. Nebi Özdemir, Prof. Dr. Metin Özarslan, Dr. Şirin Yılmaz ve çok sayıda kişi katıldı. Çalıştayda bir konuşma yapan Başkan Çamyar, kültür varlıklarının gün yüzüne çıkarılması, kente ve turizme kazandırılması doğrultusunda 'Kültür Yolu Projesi' başlattıklarını söyledi. Bu kapsamda 'Ünye Kent Müzesi'ni 2016'da 'Yaşayan Kültürel Miras Müzesi'ne çevirdiklerini belirten Başkan Çamyar "Müzemiz bu özelliği ile Türkiye'deki 3 müzeden biri. Geçtiğimiz aylarda yaptığımız girişimlerle UNESCO logosunu kullanmaya başlayan Türkiye'deki tek müze oldu" dedi.

KÜLTÜREL MİRASI KORUYALIM
Başkan Çamyar, "Tarihi binlerce yıl geriye giden Anadolu toprakları birçok kültüre ev sahipliği yaparken, geride adeta somut ve soyut kültür gökkuşağı bırakmıştır. Bu kültür öğelerinden günümüze ulaşanların yanı sıra, hala keşfedilmeyi bekleyen daha nicelerinin de mevcut olduğuna inanıyorum. Somut olmayan kültürel miras bir toplumda aidiyet ve devamlılık duygusu sağlamakta, diğer yandan yaratıcılığı teşvik etmekte ve sosyal çevrenin oluşumuna da katkı sağlamaktadır. Bu kırılgan mirasın korunması ve canlılığının sürdürülebilmesi hepimizin ortak sorumluluğudur" diye konuştu.

11 AYDA 11 BİN ZİYARETÇİ
Başkan Çamyar müzede yaptıkları çalışmayı şöyle anlattı: "Bizler de Ünye Belediyesi olarak 15 bin yıllık tarihi geçmişi olan ilçemizde yaşadığımız toprakların kültür öğelerini ortaya çıkarmak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına Haziran 2016'da önemli bir başlangıç yapmış olduk. Kent Müzesi olarak hizmet veren müzemizi bu tarihte gerekli altyapıyı hazırlayarak, Yaşayan Kültürel Miras Müzesi haline getirdik. Yine bu tarihten itibaren müzemizde 11 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayarak, ne kadar doğru bir projeyi gerçekleştirdiğimizi görmüş olduk."

GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEĞİNİ İNŞA EDEMEZ
Kültürel mirasa sahip çıkmanın, gelecek kuşaklara aktarmanın önemine işaret eden Başkan Çamyar "Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez düsturu ile somut olmayan kültürel değerlerimizi müzemizde ziyaretçilerimize deneyimleyerek yaşama imkânı sunuyoruz" görüşünü dile getirdi.

GURUR ÖDÜLÜ
Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar'a Hacettepe Üniversitesi adına ödülünü Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu verdi. Başkan Çamyar ödüle, 'Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi'nin kuruluşundaki hizmetleri ve Türk kültürüne yapmış olduğu katkılardan dolayı layık görüldü. Ödülün kendileri için çok anlamlı olduğunu ifade eden Çamyar, "Bu ödülü başta Ünyeli hemşehrilerim olmak üzere, emeği geçen tüm ekibim adına alıyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN