Ağzında kalem Yeşilçam’a selam

İki kolunu da henüz 6 yaşındayken bir kaza sonucu kaybeden Yusuf Akgün, Yeşilçam filmlerinin unutulmaz sahnelerini ağzındaki kalemle resmediyor

Ağzında kalem Yeşilçam’a selam
Yüksek gerilim direğine çıkması sonucu 6 yaşında iki kolunu da kaybeden, daha sonra ailevi nedenlerle Çocuk Esirgeme Kurumuna bırakılan Yusuf Akgün, verdiği hayat mücadelesiyle adeta parmak ısırtıyor. Ağzına aldığı kalemle Türk sinema tarihinin unutulmaz isimlerini resmeden Yusuf, 1960-1990 dönemini kapsayan süreçte çekilmiş filmler arasından seçtiği yaklaşık 50 oyuncunun canlandırdığı Yeşilçam karakterlerini çizgileriyle buluşturuyor. Yusuf, oluşturduğu koleksiyonu Türkiye'nin farklı bölgelerindeki sanatsal etkinliklerde ve festivallerde sergileyerek kültürel bir miras oluşturmayı amaçlıyor.

"KENDİMLE MÜCADELE ETTİM"
Filmlerde yakın çekimlerin olduğu bölümlerde videoyu durdurup, fotoğraf makinesi ile kareleri çeken Akgün, ardından bu kareleri photoshop ve destek programları kullanarak restore ettikten sonra çıktısını alıp çizime döküyor. Hazırlanan koleksiyonu Türkiye'nin farklı bölgelerindeki sanatsal etkinliklerde ve festivallerde sergileyerek kültürel bir miras oluşturmayı amaçlayan Yusuf Akgün, çalışmasının detaylarını ve hayat hikayesini anlattı. Iğdır'da doğan ve 18 yıl Çocuk Esirgeme Kurumunda kalan Yusuf, "Kollarımı kaybettiğim için doğru düzgün bir işimi yapamazken kendi kendimle kalıp mücadele ettim. Sporla ilgilendim, yüzme, kick-box, judo ve atletizm gibi branşlarda Türkiye'yi yer yer temsil ettim" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN