Hazal ATEŞ: Başkent’te yeni dönem!

16 Nisan'da tarihi bir sayfa açıldı.
Yeni sistemle birlikte Türkiye zincirlerini kırdı. Yapısal reform ve yatırım atağı başlıyor. Hem siyasi hem ekonomik mimari yenileniyor.
Halk oylaması sonrası Meclis kısa bir mola verdi. Ardından öncelikli düzenlemeler, uyum yasaları görüşülecek.
Başkent'te uzun bir kışın ardından yaz bir hayli sıcak geçecek. Çalışma hayatından reel sektöre kadar birçok alanda yeni düzenlemeler yapılacak.
Öncelikler listesinde şu başlıklar yer alıyor;
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı çalışması tamamlanacak.
Kamuda çok başlılığı sona erdirecek kamu personel rejimi yenilenecek.
Taşeron işçilerin beklentilerine yanıt verilecek.
Vergide adalet için köklü değişiklikler yapılacak Maliye, üç vergi paketini Bakanlar Kurulu'na sunacak.
Vergi tahsilâtı ve denetimi etkin hale getirilecek. Devlete borcu olana yeni bir fırsat daha verilecek. Vergi, prim ve trafik cezalarının yeniden yapılandırılması sağlanacak. Üzerinde uzun süredir çalışılan reel sektörün elini güçlendirilecek üretim reformu paketi Meclis'e gönderilecek.
Bu kapsamda teşvikler yeniden gözden geçirilerek, stratejik yatırım, sektörlere yönelik desteklerin kapsamı genişletilecek.
Yatırımların önü açılacak. Bu kalkınma sürecine de katkı sunacak. Yeni havalimanı, TANAP, hızlı tren gibi bölgeye hitap eden projeler tam gaz sürecek.
Bütün kurumlar daha hızlı, etkili çalışacak. İstihdam seferberliği tüm hızıyla devam edecek. Yılsonuna kadar 2 milyon istihdam hedefinin aşılması planlanıyor. Varlık Fonu yatırım strateji yatırım planı önümüzdeki günlerde açıklanacak.
Fon daha güçlü bir yapıya kavuşturulacak, şirketlere destek verecek Gıda Komitesi gıda kaynaklı enflasyonun aşağı çekilmesine yönelik yeni tedbirleri yaşama geçirecek. Maliyet kaynaklı fiyat artışları dengelenecek. Gıda fiyatlarının aşağı çekilmesi için lojistiğe de destek verilecek. Taşıma maliyeti, depolama ve taşınırken soğuk hava ortamlarının sağlanması konusunda da destek verilecek.
Endüstri, sektörel, mikro düzeylerde reformlar ve dönüşüm programları devreye girecek. Bu adımların her biri sokaktaki vatandaşın da cebine yansıyacak.
Anlaşılan o ki!
Yeni sistem refah göstergelerine de doğrudan yansıyacak.
BİZE ULAŞIN