Şifalı bitkilerle okudu ‘Lokman Hekim’ oldu

Beypazarı’nda yaşayan Cevat Kaya’nın, dağlardan topladığı bitkilerle okuttuğu çocuklarından biri tıp fakültesini kazandı

Şifalı bitkilerle okudu ‘Lokman Hekim’ oldu
Beypazarı'nın dağlarından 17 yıldır topladığı ot ve bitkilerle evinin geçimini sağlayan 62 yaşındaki Cevat Kaya, kazancının bir bölümü ile 3 çocuğunu okuturken, biri de doktor oldu. 2000 yılından itibaren 17 yıldır Beypazarı dağlarından doğal bitkileri toplayıp kurutarak ilçenin Demirciler Sokağı'nda satışını yaptığını belirten Kaya, şifalı bitkilerden kazandığı parayla okuttuğu üç çocuğundan kızının doktor, oğullarından birinin muhasebeci, diğerinin de serbest meslek erbabı olduğunu belirtti. Dedesinin Çanakkale Savaşına katıldığını belirten Kaya, askerlikte 12 sene sıhhiyelik yaptığı için birçok yaralı askere baktığını, ilaç sıkıntısı olduğu o günlerde hangi yaprağın veya bitkinin hangi hastalığa ve yaraya iyi geldiğini, yanında durduğu doktorlardan öğrendiğini söyledi. Kaya, askerlik dönüşü köylerde hasta olanlara derman olmak için doktorluk yaptığını söyledi.

DEDESİ DE "KÖY DOKTORU"
İlaç olmadığı için doğal yaprak ve bitkilerden ilaç yaparak hastaları tedavi ettiğini de belirten Kaya, "köy doktoru" lakabı alan dedesi Ali Kaya'dan da bu konuda destek aldığını belirtti. Kaya daha sonra şunları söyledi: "Yörede herkes dedemin bitkilerle tedavi ettiğine şahittir. Ben de 17 yıldır bu işi yapıyorum. Bitkilerin hepsi Beypazarı bölgesinden toplanmıştır. Çakırga purçu, hatme gülü, karaçalı, çam purçu gibi bir çok hastalığa iyi gelen şifalı bitkileri dağlardan topluyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN