ATO yöresel lezzetleri bir araya getirecek

Ankara Ticaret Odası, Edirne’den Kars’a, Samsun’dan Gaziantep’e kadar Anadolu coğrafyasının dört bir yanından yöresel lezzetleri vatandaşlarla buluşturacak

ATO yöresel lezzetleri bir araya getirecek
Ankara Ticaret Odası (ATO), Edirne'den Kars'a, Samsun'dan Gaziantep'e kadar Anadolu coğrafyasının dört bir yanından yöresel lezzetleri, 28-29 Nisan'da ATO Congresium'da düzenleyeceği Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde bir araya getirecek. ATO'dan yapılan açıklamaya göre, Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi kapsamında, Türkiye'nin coğrafi işaretli yöresel ürünlerinin tanıtımı için 130 stant kurulacak. ATO Congresium'da 28-29 Nisan'da düzenlenecek ve 8 bin metrekarelik alanda yapılacak zirvede, Gaziantep baklavasından Kars kaşarına, Mersin cezeryesinden Ayvalık zeytinyağına kadar yüzlerce coğrafi işaretli ürün yer alacak.

30 OTURUM 42 UZMAN
Coğrafi işaretli ürünlerin ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılması ve ticarileşmesine zemin hazırlanması amaçlanan zirveye, 35'e yakın ilin oda ve borsaları, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları yöresel ürünleriyle katılacak. Zirve, konferans, fuar ve ikili iş görüşmeleri olmak üzere üç ana başlık altında gerçekleştirilecek. Coğrafi işaretler konusu, 30 oturumda yerli ve yabancı 42 uzman konuşmacı tarafından tüm boyutlarıyla ele alınacak.

'ANADOLU'NUN BEREKETİ BULUŞUYOR'
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Anadolu'nun el emeği, göz nuru, alın teri ve bereketini bu zirvede buluşturacaklarını ifade etti. Türkiye'de 2 bin 500'ün üzerinde tescil alabilecek yöresel ürün bulunduğu halde sadece 200 civarında ürünün coğrafi işaretli olarak tescillendiğini anımsatan Baran, "Ankara'yı yöresel ürünlerin ticaret ve ihracatının merkezi haline getirmeye çalışıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN