CHP’li başkanın mühür çelişkisi

16 Nisan’dan sonra “Mühürsüz oylar geçerli sayılsın” diyerek YSK’ya başvuran CHP’li Serdar Kendir’e cevap, AK Partili Zafer Çoktan’dan geldi: Bu başvuru YSK kararını doğruladı

CHP’li başkanın mühür çelişkisi
CHP Keçiören İlçe Başkanı Serdar Kendir'in 22 Nisan'da Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) "Mühürsüz oylar geçerli sayılsın" diyerek başvuru yaptığı ortaya çıktı. Referandumun ardından, CHP'nin YSK'ya yaptığı "Mühürsüz oylar iptal edilsin" itirazının gölgesinde ortaya çıkan başvuruya tepki AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan'dan geldi. Çoktan, "Söz konusu başvuru milletin 'evet' iradesine 'haklıdır' mührü vurdu. CHP'nin ilçe başkanı tarafından yapılan bu başvuru, devletin haklılığını, YSK'nın kararını doğrulamıştır"dedi.

"YOK ÖYLE BİR DÜNYA"
CHP, YSK'nın 16 Nisan referandumu sonuçlarına itiraz etmiş, sonuçları Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve buralardan sonuç alamayınca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceğini duyurmuştu. Günlerdir CHP tarafından yürütülen "Seçimi tanımıyoruz, sonuçlar şaibeli" tartışmaları sürerken, yine CHP kanadından YSK'ya yapılan bir başvuru tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. CHP'nin, seçim başarısızlığını gizlemeye çalıştığı bir oyunun daha ellerinde patladığını dile getiren Çoktan, "Önce mühürsüz oyu iste, kaybedince AKP'nin seçim hilesi de. Yok böyle dünya... Çocuklar bile gülüyor bu rezalete. Siyaset böyle ikiyüzlü, komediye şahit olmamıştı" ifadelerini kullandı.

"YİNE MİLLET KAZANDI"
CHP Keçiören İlçe Başkanı Kendir'in 22 Nisan'da "Mühürsüz oylar geçerli sayılsın" diye YSK'ya yaptığı başvurunun ortaya çıkmasıyla, referandum sonuçları üzerinden yürütülen kara propagandanın da sonuna gelindi. Söz konusu başvuru belgesinin milletin evet iradesine "haklıdır" mührü vurduğunu ve yine milletin kazandığını belirten AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Çoktan, "CHP'nin genel beyanı mühürsüz oyların geçersiz kabul edilmesi yönündeydi ancak bu belgeyle anlaşılıyor ki herkes aynı görüşte değil. Ülke yönetimine talip bir partinin daha kendi teşkilatları ile bile irtibatlı olmadığını gördük. Kendi içlerinde fikir birliği yok. Açıkçası ilçe başkanları tarafından yapılan bu başvuru devletin haklılığını, YSK'nın kararını doğrulamıştır" dedi. Mühürsüz oy tartışmasının çok yönlü bir senaryo olduğunu söyleyen Çoktan, "Çünkü başvuru ortada, sonuç ortada. Tutarsız siyasetin açık belgesidir" dedi.
BİZE ULAŞIN