Gökçek uyardı: Fiyatları indirin

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, el yakan sebze meyve fiyatları konusunda esnafı uyardı. “Tanzim satışa başlarım” diyen Gökçek’e cevap veren esnaf, fiyatların yakında düşeceğini söyledi

Gökçek uyardı: Fiyatları indirin
Ankara'daki çarşı ve pazarlarda sebze meyvenin fahiş fiyatlardan satılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i de isyan ettirdi. Meyve ve sebzelerin üreticiden 1'e alınıp 5 satıldığını belirten Gökçek, halkın bundan çok şikayetçi olduğunu açıkladı. Gökçek 1 hafta içerisinde fiyatların indirilmemesi durumunda Ankara'nın bütün ilçelerinde tanzim satış mağazalarının kurulacağını ifade etti.

BİRE ALIP, 5'E SATIYORLAR
Konu ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Sebze ve meyve fiyatlarının yüksekliğinden vatandaşın şikayeti büyük… Üreticiden bire alıp 5'e satıyorlar deniliyor. Ben Keçiören Belediye Başkanı iken aynı şimdiki gibi fiyatlarla oynanıyordu. Fiyatları düzeltin, yoksa tanzim satışlara başlarım dedim. Ama umursamadılar. Ben de mecburen tanzim satışlara başladım. Fiyatlar hemen aşağılara indi. Pişman oldular ama iş işten geçmişti" ifadelerini kullandı.

1 HAFTA MÜSADE
Ankara'daki market ve pazarcılara seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Kar etmek en tabii hakkınız, ancak fahiş kara hakkınız yok. Ankara'da meyve ve sebze satanları ikaz ediyorum. Fiyatlar alış fiyatının iki katından fazla olursa her ilçeye bir sebze ve meyve tanzim satış mağazası açacağız. Bir hafta müsaade ediyoruz. Fiyatlar düşmezse Ankara tanzim satış mağazası hayırlı olsun" şeklinde konuştu. Ayrıca konu ile ilgili bir de anket düzenleyen Gökçek, vatandaşlara "Tanzim satış başlamalı", "Belediye satış yapmasın" ve "Kararsızım" seçeneklerini sundu. Yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı ankette yüzde 70 oranında "Tanzim satış başlamalı" seçeneği birinci oldu.

Büyükşehir'i destekliyoruz indirimler yakında gelecek
Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, kışın mevsimsel olarak sebze ve meyvelerin çoğunun kapalı örtüyle yetiştirilmiş olduğu için pahalı kaldığını ifade etti. Altunbilek, "Sebze ve meyveler marketlerde daha uygun. Yüzde 10-15 karla satıyoruz. Dolayısıyla fiyatlarımız başkanımızın söylediği 2-3 kat kesinlikle değil. Birebir ispatlayabilirim. Büyükşehir Belediyesi ile federasyon olarak üyelerimizle iş birliği yapmaya hazırız. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi'ni destekliyoruz. İndirimler gelecek. Turfanda döneminden çıktı, ucuzlamaya doğru geliyor ürünler. Biz işimizi doğru yapıyoruz, bu belediyenin işi değil diye düşünüyoruz. Yine de Büyükşehir Belediyesi'nin taleplerinin yanında yer alırız" şeklinde konuştu.

Kırmızı biberin kilosu 12 lira
MEHMET DUYMAZ (Hal esnafı-34): Meyve ve sebzeleri Toptancı Hali'nden alıyoruz. Aslında fiyatları da biz belirlemiyoruz. Bu kış çok sert geçti, soğukluk ve yağışlara bağlı olarak fiyatlar tavan yaptı. Bu sebeple fiyatlar şuanlık yüksek olabilir ama havaların ısınmasıyla birlikte ucuzlayacaklarını düşünüyorum. Zam rekoru kırmızı biberde. Kilosunu şu anda 12 liraya satıyoruz.

Hal'de fiyatlar dibe vurmuş!
Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı (ASEMKOM) Ceyhan Gündüz ise Başkan Gökçek'le bu konuyu değerlendirdiklerini belirterek, Hal'de fiyatların çok düşük olduğunu öne sürdü. "Fiyatlar dibe vurdu" diye konuşan Gündüz, domatesin fiyatının da 3-6 lira arasında değiştiğini iddia etti.

'Fiyatlar ortada bir çözüm bulunsun'
RAHMET ERSOY (Memur-26): Bu fiyat pahalılığı içerisinde pazara, hale çıkıldığında en az 100 lira harcanması gerekiyor. Fiyatlar ortada. Eğer belediye bu fiyat pahalılığına bir çözüm bulacaksa, tanzim kuracaksa tüketici için elbette daha iyi olur. Uygun fiyat neredeyse oraya gideriz.

Biz tanzim satışa çoktan hazırız'
KEZBAN İNAN (Emekli-71): "Şuan fiyatlar gerçekten çok pahalı. 7 liraya domates var. Meyve alamadım. Bu fiyatlara kesinlikle bir indirim gerekiyor. Belediye fiyatları aşağı çekmek için tanzim kuracaksa biz buna çoktan hazırız."
BİZE ULAŞIN